Zhvg Ballai Vince 2024. szeptember. 29. 10:00

Talán elmarad a szúnyoginvázió az árvíz után, de ha így folytatjuk, nem lesz nyugalmunk a vérszívóktól

Ballai Vince
Szerzőnk Ballai Vince

Bár hűvösebb idők jönnek, még van esély arra, hogy az árvíz levonulta után megint több legyen a szúnyog. A gyérítésük ugyanakkor sok kérdést felvet. Például azt, hogy miért nem tudunk leszakadni a kémiai módszerről, ami ártalmatlan rovarokra is veszélyes, miközben a csípőszúnyogok ellenállókká válnak rá. Rovarásszal eredtünk a vérszívók nyomába.

Az egyre ősziesebb időjárás miatt már kevésbé kell jelentős szúnyoginvázióra számítani a mostani áradás után – nincs akkora felmelegedés, mint a tavaszi vagy a nyári árvizek idején szokott lenni –, de nem nyugodhatunk meg teljesen. Az 53 hazai csipőszúnyogfaj közül jó tucatnyi még most is képes lehet kifejlődni az ártereken – monda a HVG-nek Soltész Zoltán, HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont entomológusa (rovarásza).

Ennél biztosabb előrejelzést aprólékosabb vizsgálatok nélkül nem lehet mondani, a rovarász még az ilyenkor szokásos mintavétel után is csak körülbelüli becsléssel szolgálhat. A szakember ilyenkor az ártéren maradt víztestekben vizsgálja, mennyi lárva fejlődik, a napokban sort is kerít rá.  

Nem csak ezért van azonban némi esélye annak, hogy szeptember végén is szúnyogcsípések miatt vakarózzunk: korábbi vizsgálatokból az is kiderült, hogy hosszabbodik a szúnyogszezon, az új inváziós fajok pedig akár új betegségeket is hozhatnak: 

Ez bizony rossz hír: a hosszabb szúnyogszezon új betegségeket hozhat Magyarországra

Hosszabb lett a szúnyogszezon Magyarországon a korábbi évekhez képest, emiatt számítani lehet új betegségek megjelenésére – hívja fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem (PTE).

Ezért sem mindegy hogyan lépünk fel ellenük, bár a most elterjedt kémiai gyérítési módszernek több hátránya is van. Például jelentős járulékos károkat okoz a többi rovarfaj populációjában is. A közelmúltban Debrecenben végeztek ezzel kapcsolatban vizsgálatot, amelynek szomorú eredménye lett:

katicák, fátyolkák, fürkészdarazsak és egyéb ízeltlábúak estek áldozatul a méregnek, szúnyog pedig alig.  

Az itthon leginkább szúnyoggyérítésre használt kémiai hatóanyag a deltametrin néven ismert idegméreg. Eredetileg mezőgazdasági rovarkártevők gyérítésére fejlesztették ki, de amikor a csípőszúnyog ellen alkalmazzák, a növényvédelemben megszokotthoz képest kisebb dózisban juttatják ki. Soltész Zoltán szerint ezzel igyekeznek biztosítani a szelektivitást, vagyis hogy csak a célzott, kisebb rovarokat, jelen esetben a csípőszúnyogokat gyérítsék, a nagyobbak pedig megúszhassák.  

Máté Péter

Ez azonban nem minden esetben jön be. A kisebb dózis, amely a csípőszúnyogok esetében még halálos, nem feltétlenül végez azonnal a nagyobb rovarokkal, de károsíthatják őket. A kutató emlékeztetett arra, hogy szúnyoggyérítéskor a méhészeket is tájékoztatják, hogy mikor zárják el a méheket. Esetükben ugyanis bár nem biztos, hogy egy adott méhecskét rögtön megöl a szer, megzavarhatja a tájékozódóképességét, vagy legyengítheti. Így nem talál, nem ér vissza a kaptárba, ami közvetetten a pusztulását okozhatja.

Csakhogy a vadon élő méheket, beporzókat nem tudják értesíteni: nincs senki, aki őket biztonságos helyre zárja.  

Az ökoszisztémákat is elhervaszthatja a méhlegelők és a beporzók hiánya

Kevesebb méz és gyümölcs, elszálló lepkék, versenyző virágok, virágos mezők nélküli Pilis, elhervadó ökoszisztémák. Mire számíthatunk, ha eltűnnek a méhlegelők?

Emiatt is szorgalmazzák többen a biológiai gyérítés minél szélesebb körű alkalmazását. Ebben az esetben a Bacillus thuringiensis israelensis alfajának talajlakó baktériumok toxinja a hatóanyag. Ezt a fehérjét abba a vízbe juttatják, ahol a csípőszúnyogok lárvái fejlődnek. A toxin az aktívan táplálkozó (I., II.  és III. lárvastádiumban lévő) szúnyoglárvák bélrendszerén keresztül hat, és pusztítja el őket, ám az utolsó, IV. lárvastádiumban, illetve báb állapotban már nem hatásos.  

Ennélfogva a biológiai védekezés összetett, komolyabb szakmai felkészültséget, több pénzt és embert igényel, mint a vegyi anyag permetezése: 

  • drágább maga a szer, 
  • fel kell térképezni azokat a víztesteket, amelyekben a lárvák fejlődhetnek, 
  • idejében kell kijuttatni a hatóanyagot. hogy még a megfelelő lárvaállapotban érje a szúnyogokat, amihez 
  • folyamatosan figyelni kell az időjárás- és vízállásjelentést, 
  • az adott víztestnek megfelelő dózisban kell alkalmazni, olyan apróságokra is odafigyelve, hogy mekkora a víztest szervesanyag-tartalma (ha magasabb, akkor nagyobb dózis kell), ráadásul 
  • ezek a víztestek sokszor nehezen megközelíthetők, a szer kijuttatáshoz így több emberi erőforrásra, esetenként célgépekre is szükség lehet. 

A kutató hangsúlyozta, hogy nagyon fontos az időzítés: az árvizek visszahúzódása után, ha megfelelő a hőmérséklet: „ketyegni kezd az óra az ártereken”, és fejlődésnek indulnak a szúnyoglárvák. „Ha még lárvakorban sikerül megfogni a populációrobbanást, akkor nem lesz kifejlett szúnyog, amely csípne, és okozna problémát az általa esetleg hordozott kórokozók révén”. És persze a vegyi gyérítés is mellőzhető.  

Reális-e most egy járvány kirobbanása? Tigrisszúnyogok és veszélyes kórokozók keringenek

Egyelőre nem az invazív, hanem az őshonos szúnyogfajokban mutatták csak ki a nyugat-nílusi lázat, de a jövőben több kórokozót is terjeszthetnek a betolakodó fajok. A képlet azonban nem ilyen egyszerű, és szerencsére akad egy-két jó hír is.

A biológiai módszer alkalmazása azonban még gyerekcipőben jár itthon, és bár a tendencia jó, az érintett területeknek csak néhány százalékán jellemző. Még nem tartunk ott, hogy számottevően átvenné a kémiai gyérítés szerepét, pedig a szakemberek évek óta szorgalmazzák a váltást. Már négy éve is arról írtunk, hogy a biológiai módszer meghonosítására bőven lett volna lehetőség, de mégsem lett így. 

A biológiai gyérítésnek is vannak ugyanakkor kockázatai. Soltész Zoltán szerint a toxin más, vízben élő rovarlárvákra – például a vízben fejlődő légylárvákra – is kedvezőtlen hatással lehet, de összességében jóval szelektívebb, kisebb valószínűséggel fenyegeti kevesebb faj kevesebb egyedét, mint a kémiai megoldás. Bár maga a szer drágább, hosszabb távon mégis jobban járunk vele, főként, ha hozzászámoljuk a kémiai szerekkel okozott ökológiai károkat.  

Úgy érzi, sok a szúnyog? Míg így irtunk, ez így is marad

Idén már nem lehet a levegőből kémiai anyagokkal irtani a szúnyogokat. Igaz, a szakemberek már jó ideje erősködnek, hogy a permetezés csak tűzoltásra jó, helyette a Nyugat-Európában évtizedek óta sikeres biológiai gyérítést kellene alkalmazni. A módszer meghonosítására bőven lett volna lehetőség, ehhez képest gyakorlatilag semmi nem történt.

Amelyekkel szemben ráadásul ellenállóvá is válhatnak, sőt váltak is már a szúnyogok: a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának kutatói a közelmúltban számoltak be arról, hogy a hazai szúnyogok egyes fajainál kimutatták kémiai gyérítőszerrel szembeni rezisztenciagént.

AFP / DPA / Felix Kastle

„Ezen nem kell csodálkozni, évente többször is kijuttatjuk ugyanoda ugyanazt a szert, ami egyfajta szelekció: azok az egyedek élnek túl, amelyek immúnisak rá. Ily módon saját magunk gyakorlunk szelekciós nyomást a szúnyogfajokra, amivel fel tudjuk építeni és szaporítani a rezisztenciagént.“

„Rezisztencia a biológiai módszerrel szemben is kialakulhat, de ezt még nem alkalmazzuk olyan mértékben, hogy valós problémát okozzon“ – mondja a kutató, aki szerint ezért is érdemes integrált módon végezni a szúnyoggyérítést. Vagyis ahol lehet, a biológiai módszert alkalmazni, de nem elvetni teljesen a kémiait, hogy ha szükséges – például egy komolyabb, a rovarok által terjesztett kórokozó járványa esetén –, be lehessen vetni azt is.  

Milyen volt az idei szúnyogszezon? 

Bár idén a tavasz és a nyár eleje viszonylag csapadékos volt, a rendkívül száraz júliusi és augusztusi időszakban a kutatók vizsgálatai alapján számottevően csökkent a szúnyogok száma. Sokan azonban alig vették észre ezt. Főként a települések kertes házas övezeteiben panaszkodtak sokan az alig észrevehető hangú, nappal is támadó kisebb vérszívókra, amelyeket lecsapni is nehezebbnek tűnt, mint a megszokott fajokat. 

Reális-e most egy járvány kirobbanása? Tigrisszúnyogok és veszélyes kórokozók keringenek

Egyelőre nem az invazív, hanem az őshonos szúnyogfajokban mutatták csak ki a nyugat-nílusi lázat, de a jövőben több kórokozót is terjeszthetnek a betolakodó fajok. A képlet azonban nem ilyen egyszerű, és szerencsére akad egy-két jó hír is.

Ezek már az inváziós fajok egyedei, amelyek eredeti élőhelyén is hasonló meleg van, mint nálunk nyáron: jól bírják a hőséget, akár egy kertben kint hagyott törött cserépben megmaradt vízben is ki tudnak fejlődni: 30-35 fokos hőségben némi szerves törmelék jelenlétében ehhez akár nap is elég lehet.

A kutatók is azt találták, hogy míg a hazai szúnyogfajok egyedszáma rendkívül lecsökkent az idei aszályos nyáron, az inváziós fajok egyedszáma – bár szintén csökkent –, annál kisebb arányban esett vissza. Elég jelentős mennyiség maradt belőlük – mondta Soltész Zoltán.  

Káros szúnyogok és kullancsok az országban – így segíthetünk az inváziós fajok feltérképezésében – videó

Alapvetően természetes folyamat lenne, de az emberi tevékenység révén egyre gyorsabbá válik a nem őshonos, sokszor inváziósnak nevezett új fajok megjelenése. A gyakran egzotikus tájakról származó szúnyogok, kullancsok a globális felmelegedés eredményeként mind nagyobb eséllyel találnak megfelelő élőhelyet nálunk. Terjeszthetnek újfajta kórokozókat, ami egészségügyi problémákat eredményezhet, kiszoríthatnak őshonos fajokat, amivel az ökológiai egyensúlyt boríthatják fel, és persze gazdasági kárt is okozhatnak.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.