Új műsorvezetővel, új formátumban tér vissza negyedik évadjára fenntarthatósági podcastunk: a főszerep a gyakorlaté. Az első adásban a szerves hulladék szelektív gyűjtésének és a komposztálás minden apró tudnivalójának jár utána Fait Federika és Nagy Iván László, Juhász András, a Bibo és a Cleaneco ökogyár, -bolthálózat és -webshop tulajdonosával közösen. De az adás legvégéről sem érdemes elkapcsolni!
Negyedik évadjára tért vissz a zCast, a HVG fenntarthatósági podcastja, idén pedig újfent csavartunk egyet a műsoron: miután rengetegen jeleztétek, hogy gyakorlati tippeket szeretnétek kapni a környezettudatosabb életmódhoz, új formában és új felállásban, Fait Federika vezetésével folytatjuk.
A szezon első adásából kiderül, ki is az új házigazdánk, és milyen szerep marad ezután a műsorban Nagy Iván Lászlónak, megismerjük az új struktúrát, beszélgetünk arról, hogyan indult el Magyarországon a szerves hulladék szelektív gyűjtése 2024-ben, majd Juhász András, a Bibo és Cleaneco ökogyár, -bolthálózat és -webshop tulajdonosa lesz a vendégünk, akivel a legapróbb részletekig végigvesszük, ki és hogyan kezdhet bele a komposztálásba, és miért éri meg mindannyiunknak az életünk részévé tenni a körforgásosságot. Végül pedig új szokás születik: házi feladatot adunk – bevállalod?
Kövesd és hallgasd meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozz fel a zCast csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.
- 0:00: Évadnyitás, szolgálati közlemény.
- 1:06: Bemutatkozik Fait Federika.
- 3:16: Az új felállás.
- 6:21: Az első eszmecsere: miért beszélünk ennyit mostanság a szerves hulladékról? Hogyan indul a háztartási étel- és zöldhulladék gyűjtése Magyarországon?
- 7:23: Mennyi ilyen hulladékot termelünk? Mi lesz ezzel ebben a programban?
- 8:06: Miért más, körforgásos gazdasági szemszögből gazdaságosabb, jobb megoldás a komposztálás?
- 9:21: Hogyan lehet szemléletformáló a szerves hulladék szelektív gyűjtését célzó program?
- 10:49: Hol sikerült ezt a pilotot más helyen tökéletesen kivitelezni?
- 12:41: A stúdióban Juhász András: Röviden, mi az a komposztálás? Mi ennek a biológiája?
- 14:06: Mi igaz azokból a mítoszokból, hogy a komposztálás büdös, zűrös, bonyolult folyamat?
- 16:17: Kertes/társasházban hogyan vágjunk neki a komposztálásnak?
- 17:59: Mi kerülhet bele? És mi lesz belőle?
- 22:05: Mit tudnak csinálni azok, akiknek nincs kertjük?
- 24:03: Honnan tudom, hogy jó, amit csinálok? Mire tudom használni?
- 29:01: Mi a kulcsa annak, hogy a komposztálás elterjedjen?
- 31:35: Mennyire vesznek részt ebben azok, akik a legtöbb ételmaradékot termelik: a vendéglátóhelyek?
- 35:03: Hogyan lehet ezen a téren körforgásos megoldást találni?
- 37:51: Gazdaságilag hogyan segít egy vendéglátóhelynek vagy akár egy társasháznak a komposztálás?
- 38:27: Hogyan vált missziójává a fenntarthatóság Juhász Andrásnak? Mi volt a fordulópont?
- 44:12: Mennyire van vásárlói igény a környezettudatos tisztítószerek, csomagolóanyagok vásárlására? Hogyan tudnak árban versenyképesek lenni a zöld termékek, ha sokszoros az előállítási költségük?
- 47:34: Mit tanácsol szakemberként a hallgatóknak?
- 48:46: A házi feladat!
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.