A klímacsúcs első napján döntöttek a csomagról.
Sokakat felháborított, hogy az éghajlatváltozásról szóló legfontosabb éves konferenciát az egyik legnagyobb olajtermelő, az Egyesült Arab Emírségek rendezi, mégis kellemes meglepetéssel indult a dubaji klímacsúcs, a COP28. A küldöttek ugyanis már a konferencia első napján megállapodtak egy régóta várt alap létrehozásáról az éghajlatváltozás miatt bekövetkező természeti csapások okozta károk enyhítésére nagyjából 400 millió dollár értékben – írja a BBC.
Máskor az effajta megállapodásokat általában az utolsó pillanatban, napokig tartó tárgyalások után szokták megkötni.
Már számos fejlett ország bejelentette, hogy mennyivel járul hozzá a közös büdzséhez; az Egyesült Arab Emírségek és Németország azonnal 100 millió dollárt ígért, az Egyesült Államok a tervek szerint 17 millió dollárt fizet be az alapba.
Amely azonban még mindig nem elegendő a károk teljes fedezésére az érintettek szerint. „A globális felmelegedésnek leginkább kitett államok a legsérülékenyebbek, hiszen folyamatosan az újraépítésre kell költeniük, így semmi másra nem marad pénzük. Szóval senkit se tévesszen meg az, hogy milyen nagy lesz ez a költségvetés. Időre és 100 milliárd dollárra van szükség évente ahhoz, hogy sikert érjünk el. Ez az egész világ eddigi segélyezésének a fele” – mutatott rá a barbadosi küldött.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Higgyünk MI-Sachának? Nem tesz jót a Netflix kreatív filmjének a mesterséges intelligencia
A fejlett világban az emberek a szükségleteiknél többet vásárolnak. Miért viselkednek így, és milyen következményei vannak a túlfogyasztásnak? – erről szól a Netflix dokumentumfilmje, amelyben jelentős szerepet kap a mesterséges intelligencia.