Zhvg hvg.hu 2023. október. 10. 16:25

zCast: Mi köze van Toldi Miklósnak a gleccserekhez? És mi közöm van nekem?

Mik azok a gleccserek és miért érdekeljenek engem, ha havat sem látunk Magyarországon évek óta? Fenntarthatósági podcastunkban Földes Andrással és Nagy Balázs geográfussal, az ELTE TTK egyetemi docensével mutattuk be közérthetően a szárazföldi jég fontosságát az életünkben és megvizsgáltuk a pusztulásával járó - többek között geopolitikai - kockázatokat. De az is kiderül, mi köti össze a gleccsereket a magyar népmesékkel és Toldi Miklóssal.

Szeptemberben jelent meg Földes András kisfilmje, amelyben kivételesen nem egy konfliktuszónából, hanem az Alpokból jelentkezett be, hogy nem kisebb dologról, mint a klímaváltozásról beszéljén a gleccserek pusztulásán keresztül - és amiért mostani adásunk megjelenésének napján Hégető Honorka-díjat nyert.

De miért égetően fontos kérdés nekünk itt, Magyarországon, hogy mi történik osztrák vagy svájci hegycsúcsokon? Fenntarthatósági podcastunk vezetője, Nagy Iván László ennek járt utána Földes András mellett Nagy Balázs geográfussal, az ELTE TTK egyetemi docensével, a Földgömb magazin főszerkesztőjével. Az adásból nemcsak az derül ki, mik azok a gleccserek és miért fontos a szárazföldi jég vizsgálata, hanem az is, milyen geopolitika veszélyeket okozhat a klímaváltozás és mi köze van a magyar népmeséknek és Toldi Miklósnak a gleccserekhez.

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube

Vagy iratkozzon fel a zCast csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts

  • 1:07: Szakmai szemmel milyen volt Földes András filmje a gleccserek olvadásáról?
  • 1:58: Miért éppen erről készített filmet András, aki egyébként a háborús zónákhoz szokott?
  • 3:07: Hogyan kell felkészülni egy ilyen riportra?
  • 4:55: Mi volt Nagy Balázs utolsó, nagy kutatóútja? Miben más egy krioszférakutató utazása?
  • 6:20: Milyen adatokat nyer ki egy kutató egy hegyen a víz nyomában, és mit jelentenek ezek konyhanyelven?
  • 7:51: Mi az a gleccser? Hogyan néz ki testközelből? Hogyan változnak ciklikusan?
  • 12:54: Mi a gleccserek szerepe a bioszférában?
  • 14:28: Hogyan változnak hosszabb, évszázados-évezredes távlatban a jeges területek? Mennyire befolyásolták ezeket a természetes nagy ciklusokat az emberek?
  • 17:42: Miért fontos a gleccserek pusztulásának vizsgálata? Azért, mert a konkrét következményei súlyosak, vagy azért, mert lakmuszpapírja az emberi környezetpusztító tevékenységnek? Miért fontos egyáltalán a krioszférával foglalkozni?
  • 26:31: Milyen, látványos hatása volt az emberi tevékenységnek a krioszféra állapotára? És hogyan jön ide a geopolitika?
  • 33:54: Hogyan kezelhetőek a krioszféra, ezen belül is a gleccserek problémái? Van-e lokális megoldás?

Az Alpok csúcsai közt lefilmeztük, hogy a klímaváltozás nem Celsius-fokokban, hanem tízemeletes házakban mérhető

Döbbenetes változások zajlanak a hegyek között, és a gleccserek olvadása közvetlenül hat ránk itt, Magyarországon is. Földes András dokumentumfilmje.

    tudatos mindennapok
    Hirdetés
    Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

    Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

    Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.