Hamarabb olvadt el a sarkvidéki jég, mint amihez a császárpingvinek szoktak.
Rekordalacsony szintre csökkent a sarkvidéki jég kiterjedése az elmúlt években, amelynek eredményeként veszélybe került az itt élő állatok élőhelye is. Tavaly télen – vagyis a déli féltekén nyáron – például a déli sarkkörnél nagyjából egy hónappal hamarabb olvadt el a jégsapka, amelyen több ezer császárpingvin él, tömeges pusztulást okozva – írja a BBC.
Mint írják, a pingvinek jellemzően március-április környékén térnek vissza a szárazföldre a tengerről, május és július között rakják és költik ki tojásaikat és novemberig nevelgetik fiókáikat, amelyek november-decemberre érik el a felnőttkort, majd visszatérnek a tengerbe. Tavaly ezt a ciklust borította fel az, hogy műholdfelvételek szerint december legelejére már teljesen eltűnt a pingvinkolónia alól a jég, amibe közel tízezer fióka halhatott bele. A fiatal madarak tollai ugyanis még nem vízállóak és úszni sem tudnak, így vélhetően megfulladhattak vagy megfagytak a vízben.
A császárpingvinek veszélyeztetettségi státusza jelenleg a „mérsékelten fenyegetett” kategóriába esik, ugyanis az egyedszámok alakulása szerint várhatóan az évtized végére kihalnak, így felmerült az is, hogy az eggyel súlyosabb, „sebezhető” minősítést kapják.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Lovas Rozi: Forgattam még egy nagyjátékfilmet, nulla forint gázsiért. Úgy fogom fel, ez a mi lázadásunk
Kiugróan jót csinálni nem lehetőség, hanem az életben maradáshoz szükséges feltétel – mondja a barátaival független színházat, a Loupe Színházi Társulást alapító Lovas Rozi, aki Herendi Gábor állami támogatás nélkül készült, Futni mentem című filmjében szerepel.