A többször módosított törvényt ismét átírják, így akár az engedélyeztetésnél is változás jöhet. Ezt üzenik kormánypárti politikusok az érintetteknek közösségi oldalaikon, bár az nem derül ki pontosan, hogy csak a háztartási kutak tulajdonosai dőljenek hátra, vagy a talajvízből öntöző gazdálkodók is.
Bár egészen pontosan nem derül ki, hogy mi fog változni, de eléggé valószínű, hogy a háztartási kutaknál lehet egyszerűsítésre számítani, vagy akár a bejelentési kötelezettség eltörlésére. Eddig a vízórák kötelező felszerelésének eltörlése volt az egyetlen konkrétum, amit az agrárminiszter említett, amikor az újabb egyszerűsítést bejelentette. A Fidesz frakcióvezető-helyettese, a mezőgazdasági bizottság elnöke ennél többet sejtet.
„A törvényalkotás újraindul, ami nagy kihívás az előkészítő csapatnak" – írja Font Sándor a közösségi oldalán. A bejegyzés szerint a soltvadkerti parlamenti képviselő vezeti a módosítást előkészítő munkát. Font Sándor elsődlegesen a háztartási kutakra vonatkozó szabályok megváltoztatásáról írt, de zárójelben a talajvízből öntöző mezőgazdasági termelőket is türelemre intette. Csányi József, Kiskunfélegyháza polgármestere szintén a törvény most elkezdődött átírását emlegeti egy posztjában, de ő kifejezetten a háztartási kutakra vonatkozó jogszabályok módosításáról tájékoztat. Nagy István múlt heti nyilatkozataiban szintén ez utóbbiakra utal, amikor a szabályozás lazításáról beszél.
Tavaly nyáron már egyszer át akarták írni a vízgazdálkodási törvény erre vonatkozó részét, de akkor az utolsó pillanatban mégsem szavazták meg a fideszes képviselők a háztartási kutak bejelentésének eltörléséről szóló passzust. Most újra nekivágnak annak a munkának, amit az elmúlt hat évben nem sikerült rendezni, Font Sándor azt ígéri, hogy ezúttal olyan jogszabályt sikerül elfogadnia a parlamentnek, amely megfelel a környezetvédelmi szempontoknak, a kút tulajdonosoknak, és az Alaptörvényben foglaltaknak is.
Hat éve vajúdik a törvény, már a vízgazdálkodási törvény 2016-os módosítása is vitákat váltott ki, majd az Alkotmánybíróságot is megjárta az enyhítő módosítások miatt. Legutóbb tavaly nyáron egy salátába csempészve igyekezett lazítani a kötelezettségeken a Fidesz, ekkor szokatlanul már a törvényalkotási bizottságon is átment az a javaslat, hogy a háztartási kutak engedélyeztetését kivegyék a törvény hatálya alól, ám a plenáris ülésen még azok sem szavazták meg ezt, akik a bizottságban támogatták az előterjesztést. A jelenleg még hatályos változattal kezdett el kampányolni a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, azért vált sürgőssé az engedélyeztetések elindítása, mert a többször kitolt moratóriumi határidő az év végén lejár. A vidéki fórumokon azonban kiderült, hogy a procedúra előtt álló érintettek számára egyfelől az sem világos teljesen, hogy mi a teendő, másfelől az is problémának tűnt, hogy tájékozódva a kútengedélyekről azt látták, hogy a költségek szempontjából a határ a csillagos ég.
A szaktárca azzal kampányolt, hogy a háztartási kutakat csak be kell jelenteni a jegyzőnek, annak semmilyen költségvonzata nincs. Menet közben derült ki, hogy a bejelentéshez a kutaknak legalább a minimális paramétereiről szóló dokumentumokat csatolni kell, hiszen egyébként aligha van értelme a bejelentésnek. Ezeknek a beszerzése, a fórumokon hallottak szerint, akár több százezer forintba is kerülhet, egyéb bonyodalmak esetén még ennél is többet kell fizetni. Pár hete az agrártárca egy közleményt adott ki, amelyben a hatályos jogszabályokhoz képest semmi új nem szerepelt, majd az Inforádió Aréna című műsorában Nagy István már a kútfúró és más szakipari vállalkozókat okolt a drágaságért, és azt is bejelentette, hogy nem kell majd vízórát felszerelni. Végül pénteken közölte azt is, hogy a törvény módosítását kezdeményezik.
A mórahalmi fórumon néhány héttel ezelőtt a NAK vezető vízgazdálkodási szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a most induló uniós ciklusban ugyan a földalapú támogatás hasonlóan a korábbiakhoz lehívható, de a termeléshez kötött támogatások mellé már a kútengedélyeket is csatolni kell. Ha most újra átírják a törvényt, akkor az, aki ezt megvárja, aligha tudja ezt teljesíteni. Vagy mégsem lesz kötelező a támogatások igényléséhez az engedély. De ezt még egyelőre senki nem tisztázta.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A magyarellenes patrióta szuverenisták erősödtek, de nem győztek Romániában
A politikai hegyomlás átmeneti időre elnapolva – így foglalható össze a maratoni választási sorozat második, vasárnapi fordulója Romániában.