Zhvg hvg.hu 2023. január. 20. 13:12

Egyre durvább a hangulat a debreceni közmeghallgatáson, az LMP népszavazást akar az akkumulátorgyár miatt

Délelőtt 10-kor kezdődött a közmeghallgatás, de még nem látszik a vége.

Tovább bonyolódik a kínai akkumulátorgyár ügyében folyó, újrázott közmeghallgatás Debrecenben, ahol a főispánt hazaárulózták. A helyszínen felbukkant az LMP is, a párt társelnöke, Schmuck Erzsébet pedig bejelentette, hogy február elején országos népszavazást kezdeményeznek arról, kell-e Debrecen mellé a CATL gyára.

 

Paprikás a hangulat.
Túry Gergely

Ha felépül, ez lenne Európa legnagyobb akku üzeme, mely viszont várhatóan teljesen kiszárítaná a térséget, mivel az akkumulátorgyártás nagyon vízigényes műfaj. Ezért tiltakoztak a megépülése ellen hangosan az első meghallgatáson is a helyi lakosok, és ezért van tele bekiabálásokkal, füttyszóval és indulattal a mai közmeghallgatás is.

Schmuck lapunknak elmondta, hogy amikor tavaly ősszel már tudni lehetett, hogy Debrecenbe jön a CATL, az LMP egy helyi népszavazási kérdést adott be az ügyben, ami „nagy meglepetésükre" át is ment.

Az íveket azonban mégsem vették fel, mert közben „berobbant a nyilvánosságba," hogy a kormány akkumulátorgyártó nagyhatalommá akarja tenni az országot, és ennek nyomán egyre többen keresték meg hasonló ügyekkel. Fóton például raktárat akarnak építeni az akkumulátorgyártáshoz, Bátonyterenyén pedig „szép csöndben" akkumulátor-újrahasznosító üzemet építettek.

„Azt láttuk, hogy ezt nem lehet csak egyetlen városban elrendezni, ez országos probléma. Láttuk azt is, hogy nem jó irány, ha a helyi népszavazás felé megyünk el, ezért nem vettük fel az íveket, és ezért kezdeményezünk helyette országos népszavazást."

Túry Gergely

Schmuck a hvg.hu-nak azt mondta, a kérdést vagy kérdéseket februárban adják be. Arról is beszélt, hogy őket is meglepte, mennyire „hóförgeteg-szerűen" terjedő tiltakozás lett a debreceni CATL-gyár ügyéből, a környező településeken is tiltakoznak. Schmuck azt mondta, helyi civilek is megkeresték, köztük volt olyan, aki körbejárta a környékbeli polgármestereket, és kiderült, hogy nemcsak a közvélemény értesült nagyon későn a gyárprojektről, hanem a településvezetők se tudtak róla – viszont ők se szeretnék.

„Magyarul: valahol fent eldöntötték, hogy legyen meg a gyár, és majd lenyomják az emberek torkán ezt az egészet."

Schmuck szerint nem lehetünk akkumulátorgyártó nagyhatalom: „nem arról van szó, hogy egyáltalán ne legyen, itt a mértékkel van baj." A pártelnök azt mondta, korábban Palkovics László exminiszter arról beszélt egy Fenntartható Fejlődés Bizottság meghallgatáson, hogy

„ennek a gyárnak annyi energia kell, mint amennyit Pakson másfél reaktor termel meg."

A vízigényéről pedig azt mondta, hogy Debrecenben 70 ezer köbméter felszín alatti vizet akarnak felhozni, a keleti csatornából pedig további 30 ezer köbmétert vennének el a gyár működtetéséhez.

Videóink a pénteki közmeghallgatás elejéről:

Bekiabálások, füttyök, tüntetők - megint paprikás a hangulat a kínai akkugyáros közmeghallgatáson Debrecenben

A január eleji fórumra közel ezren mentek el, a pénteki közmeghallgatás helyszínén ötszáz férőhelyet biztosít a szervező. Aligha lehet feltartóztatni a tiltakozókat, akik még a pénteki fórum előtt találkoznának a parlamenti képviselőjükkel.

És az első alkalomról:

Rakják át Felcsútra, ha annyira biztonságos az akksigyár - forrtak az indulatok a debreceni lakossági fórumon

Európa legnagyobb akkugyára épülhet Debrecenben, de az ott élőknek nincs lehetősége megakadályozni a beruházást. Legalábbis a hétfői közmeghallgatáson nem derült ki, hogy akár egy kis halvány reménysugár is lehetne a beruházás megakadályozására, vagy legalább a költöztetésére. A polgármesternek sem lehet túl sok beleszólása a kormány kínai akkugyár debreceni megépítéséről való egyeztetésekbe, a jelenlegi hatósági engedélyeztetésekbe meg végképp.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.