Lassan eltűnnek a hűvös, nyirkos éjszakák is, a jelenség pedig hozzájárul az erdőtüzek gyakoribbá válásához is.
Az éghajlatváltozás és az erdőirtás miatt harminc százalékkal nőhet az erdőtüzek száma a követekező 28 évben – írta a Reuters. A cikk külön felhívta a figyelmet arra, hogy immár olyan területek is lángba borulnak – köztük az Amazonas menti esőerdők, illetve az Északi-sarkvidék tundrája –, ahol korábban ez nem volt jellemző.
„A közelmúltban nagymértékben növekedett meg a tüzek száma Észak-Szíriában, Észak-Szibériában, illetve Ausztrália keleti felén, és Indiában is” – állapította meg Andrew Sullivan, az ausztrál kormány bozóttüzekre szakosodott tudósa. Sullivan közreműködött az ENSZ Környezetvédelmi Programja által szerdán publikált jelentés megírásában is.
A Nature folyóirat tanulmánya arra is figyelmeztetett, hogy lassan eltűnnek a hűvös, nyirkos éjszakák is. A cikk szerzői szerint ezek az éjszakák hozzájárultak a tüzek mérsékléséhez, így eltűnésük azt is jelenti, hogy nehezebb lesz ezeket a tüzeket eloltani. A kutatók megállapítása szerint az elmúlt negyven évben 36 százalékkal növekedett az olyan éjszakák száma, amelyek elég szárazak és melegek voltak a tüzek fennmaradásához.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is
Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.