Az otthoni vízfogyasztásunk 40 százalékát zuhanyzásra, fürdésre, ötödét WC-öblítésre, illetve mosásra használjuk. Spórolhatunk a vízzel az otthonunkban, de a csapadék vagy szürke víz felhasználásával minden háztartás a felhasználásának legalább a felét takaríthatná meg.
Korunk egyik legsürgetőbb problémája a vízhiány. A fejlődő világban már most vízválság van: mintegy 1,1 milliárd ember jut nehezen vízhez, és 2,7 milliárdot érint évente legalább egy hónapig a vízszűke. Az emberi édesvízfogyasztás 1970 óta megháromszorozódott, az igény évente 64 milliárd köbméterrel bővül, részben az évi 80 milliós népességnövekedés miatt. A kereslet emelkedésének további oka az életvitel és az étkezési szokások változása, ami világszinten nagyobb egy főre jutó vízfogyasztással jár. Ha nem változik ez a tendencia, a vízhiány a világ többi részére is ki fog terjedni.
A használt víz nagy része a fürdőszobában folyik el
Egy főre vetítve egy nap alatt átlagosan 100 liter vizet használunk el , amiből csupán nagyjából 3 litert iszunk meg és 4 litert használunk főzéshez. Legnagyobb hányadát, mintegy 40%-át a zuhanyzáshoz, illetve fürdéshez, ötödét WC-öblítéshez, további ötödét mosáshoz, tizedét pedig kézmosásra használjuk.
Az átlagos napi vízfogyasztás megoszlása:
- zuhanyzás, fürdés: 40-100 liter
- ivás, főzés: 3-4 liter
- mosogatás: 4-7 liter
- takarítás: 5-10 liter
- kézmosás: 10-15 liter
- mosás: 20-40 liter
- WC öblítés: 20-40 liter
Forrás: MaVíz
Korábban még ennél is több vizet használtunk: az ivóvízfogyasztás 1990 óta több mint 50%-kal, közel 500 millió köbméterrel esett vissza a KPMG tanulmánya szerint. Ennek oka, hogy az ipari ivóvíz felhasználása jelentősen csökkent a termelés visszaesésével. Emellett a lakossági vízfelhasználása is zsugorodott, miután a társasházakban a mellékmérők telepítésével párhuzamosan bevezették a mennyiség alapú elszámolást, és a vízdíjak is emelkedtek. Kis mértékben a technológiai újítások megjelenése is csökkentette a mosásra, mosogatásra és tisztálkodásra használt víz mennyiségét, ám WC öblítésére, iváshoz és főzéshez megközelítőleg ugyanannyi víz fogy el ma, mint harminc éve.
Rengeteg mindenre használunk ivóvíz minőségű, vagyis az élelmiszerekre vonatkozó követelményeknek megfelelő vizet, pedig mosáshoz, takarításhoz és WC öblítéshez nem lenne erre szükség.
Minél kevesebb vizet használjunk, és azt is többször hasznosítsuk
Bár a víziközműhálózat rossz állapota miatti csőtörések, a mérési veszteség és szivárgás is okoz veszteséget, a háztartások is tehetnek a vízfogyasztás mérsékléséért: egyrészt, ha a vízzel hatékonyan gazdálkodunk, vagyis nem pazarlunk, másrészt, ha az épületbe érkező vizet több célra is újra felhasználjuk - mondta Szánthó Zoltán, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszékének docense.
Hatékony vízhasználathoz takarékos szerelvényeket alkalmazhatunk, ilyenek például a perlátorok, amelyek ma már minden csaptelepben jelen vannak, és a kifolyó vízsugarat ahhoz levegőt keverve teszik egyenletesebbé, így növelve a víz mennyiségi érzetét. Emellett a WC-öblítéshez felhasznált vízmennyiséget is csökkenthetjük: speciális kerámiák használatával 4,5 literre vihetjük le a tartályöblítéshez szükséges adagot, vagy felszerelhetünk vízmentes piszoárt. Az érzékelő szenzorral felszerelt csapokból csak addig folyik a víz, amíg szükség van rá, így csak a kézmosáshoz szükséges mennyiség folyik el.
A szürke vizet és esővizet kiválóan hasznosíthatjuk a fürdőszobában
Azzal is spórolhatunk, ha az épületbe beérkező vizet újrahasznosítjuk, hiszen például a WC-öblítéshez a másodszor is felhasznált, szürke víz is megfelel.
Szürke víznek nevezzük a háztartásban keletkező, fekáliát nem tartalmazó szennyvizet (például zuhanyzásnál, kézmosásnál felhasznált víz, mosóvíz), amely összegyűjtve tisztítás nélkül WC-öblítésre, tisztítva takarításra vagy öntözésre felhasználható. Fontos szem előtt tartani, hogy az összegyűjtött víz 24 óránál tovább nem tárolható, mivel ennyi idő alatt a baktériumok kockázatos mértékben elszaporodhatnak. Két további forrásból is nyerhetünk vizet: ha az épületre csapadékvíz érkezik, vagy ha talajvíz felhasználása lehetséges. Általánosságában elmondható, hogy
a hasznosított csapadékkal vagy szürke vízzel minden háztartás vízfelhasználásának legalább a felét megtakaríthatja
– mondta a hvg.hu-nak Kovács Attila Bálint, az Asio Hungária Kft. ügyvezető igazgatója és Nikker Miklós, a cég projektvezető mérnöke.
Az ivóvízvezetéktől jól elkülönülő hálózatot kell kiépíteni
Az esővíz és a háztartásban keletkező szürke víz felhasználásához újrahasznosítási rendszert kell kiépíteni, ami a háztartás ivóvízhálózatától jól elkülönül, hogy az még csak véletlenül se keveredhessen az ivóvízzel.
Míg a már meglévő ingatlanokban egy új rendszer kiépítése általában csak lakásfelújítás esetén merül fel, az esővízhasznosítás könnyebben kivitelezhető. Ráadásul az esővízgyűjtésbe és a szürke víz hasznosításába a víziközmű szolgáltató sem szól bele, hiszen az ingatlanokon belül keletkező vizek hasznosítására kialakított rendszerek felügyelete nem tartozik annak hatáskörébe - tudatta a hvg.hu-val a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. sajtóosztálya. A társaság ennek ellenére támogatja a lakosság csapadékvízgyűjtését és -hasznosítását, amihez sokféle egyszerűen felszerelhető esővízgyűjtő tartályt szerezhetünk be. Azonban a társaság szerint a nagyobb mennyiségű csapadékvíz felfogásához és tárolásához, továbbá talaj- és szürke víz felhasználásához érdemes kifejezetten erre a tevékenységre szakosodott tervezőket és szakembereket felfogadni.
Erre az Asio által kínált megoldás egy kültéri, föld alatti nagy tározókapacitású tárolótartály, ami megközelítőleg már 1 millió forinttól biztosítja a kerti öntözéshez vagy a WC-őblítésre, kézmosáshoz vagy a mosógéphez szükséges vizet.
A szürke víz hasznosításához szükséges rendszer kiépítése ehhez képest nagyjából 1,5-2 millió forintos beruházással járhat egy családi ház esetében, egy 100-200 fős társasház esetén 8-10 millió forintos beruházással lehet számolni a gépészeti berendezések tekintetében – mondta az Asio ügyvezető igazgatója.
A kiépítés történhet kültéri tartályos kivitelezéssel vagy egy meglévő pincehelységbe, gépészeti helységbe. A legtöbb esetben a használt ingatlanoknál lépnek fel limitációk, korlátozó körülmények, azonban az újépítésű ingatlanoknál gyakorlatilag problémamentesen kiépíthető bármelyik megoldás, különösen, hogy ilyenkor már a tervezési szakaszban számolhatnak a rendszer kialakításával - tette hozzá az Asio projektvezető mérnöke.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Vízcsap, bankszámla és postafiók: hogyan indíthatjuk zöldebb életmóddal az új évet?
A házilag készített, az öko mosogatószer vagy mosogatószappan a legjobb? Teszteltük
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.