Karbonsemlegesség, újrahasznosítás, bolygótudatos étkezés, körforgásos működés és ökológia: összegyűjtöttük a legjobb, magyar nyelven a közelmúltban megjelent könyveket, amelyek egytől-egyig a klímaváltozással, illetve a fenntarthatósággal foglalkoznak. Van közöttük kötet egészen kicsiknek, tanulmánykötet a tudományok kedvelőinek és kifejezetten hasznos, gyakorlati tanácsokkal szolgáló könyv az életmódunk zöldebbé tételére is. A Zhvg könyvajánlója következik.
Bill Gates: Hogyan kerüljük el a klímakatasztrófát? Lehetőségeink a megoldást jelentő áttöréshez
A Microsoft-alapító neve mindenki számára ismerős, azt azonban nem biztos, hogy mindenki tudja, hogy Gates az elmúlt évtizedben fizikus, kémikus, biológus, mérnök, politológia és közgazdász kutatók és szakértők segítségével igyekezett feltárni a klímaváltozás okait és lehetséges következményeit. Itt azonban nem állt meg: megoldási javaslatokat is kínál a tények mellé, hogyan érjük el a nulla kibocsátást, a karbonsemlegességet, amit nem tart elérhetetlen célnak. Könyvében Bill Gates közérthetően mutatja be, milyen társadalmi, környezeti és tudományos kihívásokkal állunk szembe, és hogy milyen forradalmi innovációk szükségesek ahhoz, hogy megújítsuk azokat az ágazatokat, amelyek leginkább felelősek a jelenlegi helyzetért. A filantróp üzletember egyébként az egyéni és a kormányokon átívelő, szisztematikus cselekvést is egyaránt fontosnak tartja.
Paul Hawken: Visszafordítható – 100 hatékony megoldás a klímakatasztrófa megoldásához
Félelem és tehetetlenség helyett válaszok: szintén a megoldásokra fókuszál Paul Hawken könyve. A klímaváltozás kapcsán megjelenő riasztó hírekkel szembesülve nehéz átlátni, hogy mit tehetünk a válság elhárításáért a kormányok, települések, vállalatok és az egyének szintjén. A Visszafordítható segít minket az eligazodásban: a keretében elismert kutatók, szakemberek, elkötelezett politikusok a világ minden tájáról egy tudományosan alátámasztott, gazdaságilag rentábilis, előremutató javaslatcsomagot készítettek a klímakatasztrófa megállítására. A könyv 100 innovatív megoldást mutat be az élet különböző területeiről. Megismerhetünk már alkalmazott technológiai újításokat és szemléletformáló kezdeményezéseket, sőt még fejlesztés alatt álló terveket is.
Hannah Wilson: Mocsok műanyag és számtalan szemét
Kifejezetten ifjúsági könyv Hannah Wilson műve, ami a hulladékproblémát járja körbe és számtalan kézműves ötlettel is szolgál arra, hogyan hasznosíthatjuk újra a műanyagot, üveget, fát, valamint tanácsokkal is szolgál arra vonatkozóan, hogyan csökkenthetjük a megtermelt hulladék mennyiségét. A kötet azt is bemutatja, hogyan készül a műanyag, az üveg, a papír vagy éppen az elektronikai eszközök és ezek hogyan hasznosulhatnak újra és hogy ez miért kritikusan fontos.
William McDonough & Michael Braungart: Bölcsőtől a bölcsőig
A körforgásos gazdaság és gondolkodás egyik alapműve a következő ajánlott könyv: William McDonough, amerikai építész és Michael Braungart, német vegyész szerzőpáros teljesen más nézőpontból közelíti meg az ipari hulladék keletkezésének, valamint újrahasznosításának kérdését. Hogyan hagyták figyelmen kívül az ipari forradalom kezdetétől végbemenő a természeti törvényeket, hogy az erőforrásokat nem kímélve generálják a gazdaság növekedését? A fogyasztás és az ipari termelés során keletkező hulladékok és mérgező anyagok jelentős része szemétlerakókban vagy szemétégetőkben végzi, ezzel ugyan más formában, de továbbra is szennyezve a környezetet, ez pedig nem a járható út. A szerzők által kidolgozott és már a világon egyre több helyen alkalmazott bölcsőtől a bölcsőig, illetve az ökohatásosság elve a természeti anyagfolyamatokat tekinti követendőnek az iparban, az építészetben, az ipari tervezés során. Ennek az elvnek az értelmében az ipar által előállított tárgyaknak hasznos életük, majd kiselejtezésük után a természetet kell táplálniuk, vagy ha ez nem lehetséges, akkor egy zárt rendszerben kell újrahasznosulniuk. A koncepció célja, hogy az emberi tevékenységnek úgy kell hozzájárulnia a természet növekedéséhez, ahogy azt egy állandóan terebélyesedő tölgyfa teszi, folyamatosan segítve az ökoszisztémát, még azután is, hogy elpusztul és elkorhad.
Szathmáry Eörs (szerk.): Klímaváltozás és Magyarország
Végtelen növekedés ám véges térben, hőségriasztások, új kórokozók és látszatcselekvés: Nehogy azt higgyük, hogy minket ez még nem érint. A tanulmánykötet célja, hogy bemutassa, milyen hatásai vannak a klímaváltozásnak Magyarországra és a Kárpát-medencére a XXI. század végére. A tudományos, mégis közérthető írások három nagy téma köré épülnek fel: ezek az élettelen környezet változása, a klímaváltozás és élet, valamint a klímakrízis és társadalom.
Charlotte McConaghy: Az utolsó vándorlás
Az ausztrál szerző fiatal felnőtteknek írt fantasy regényeiről ismert, Az utolsó vándorlás az első, „felnőtteknek” szóló könyve. McConaghy szomorú, mégis realisztikus könyvének cselekménye a közeli jövőben játszódik, amikor a klímaváltozás miatt egymás után halnak ki a fajok. A történet főszereplője elhatározza, hogy követi a sarki csérek utolsó ismert kolóniáját az egész földgolyót átszelő utazásukon. A könyvben bemutatott lesz utolsó vándorlásuk, miután élőhelyeik pusztulása miatt nem élik túl az utat. Az utolsó vándorlás egyszerre mutatja be a tragédiákat és a kétségbeesett reményt. Érdekesség, hogy a könyv filmadaptációja most készül, Benedict Cumberbatch szereplésével.
Charlotte Milner: A vizek élővilága
Szintén a kisebbeket célozza meg A vizek élővilága. A könyv azt mutatja be a gyerekek számára, miért is fontosak a tengerek és a tengeri élőlények, milyen törékeny lánc van közöttük és hogy milyen veszélyek fenyegetik ezt, így a túlhalászat, a korallzátonyok pusztulása, vagy éppen a műanyagszennyezés. Emellett bemutatja azt is, hogyan néz ki a tengerfenék, amit talán sok felnőtt sem tud pontosan.
Jonathan Safran Foer: Globális öngyilkosság - Bolygónk megmentése a reggelinél kezdődik
Nem kell vele egyetérteni, mindenesetre elgondolkodtat: a kritikusokat élesen megosztó amerikai író 10 éves kora óta „alkalmi vegetáriánus” (hol vegán, hol vegetáriánus, hol eszik húst) és még 2009-ben megjelent első, ismeretterjesztő könyvében, Az állatok a tányéromonban írt a húsevéssel kapcsolatos bizonytalanságáról. A szerző – és így a könyv, a második ismeretterjesztő munkája – állítása is az, hogy esélyünk sincs megfékezni a klímaváltozást, ha nem szorítjuk vissza radikálisan a húsfogyasztásunkat. Foer a könyvben azt járja körbe, mi akadályozza azt, hogy egyénileg, illetve kollektíven cselekedjünk. Azért is a táplálkozással foglalkozik a szerző, mert egyfelől személyes vívódásai is voltak, másfelől ez az, amin – a közlekedéssel, vagy akár az energiafelhasználással szemben – a legkönnyebben, mi magunk tudunk változtatni.
Darida Benedek, Haulitus Anikó (szerk): Flexitariánus étrend
Ez a 100 receptet tartalmazó szakácskönyv azoknak szolgál kiváló iránymutatóként, akik nem szeretnék teljesen száműzni a húst az életükből, a flexitariánus ugyanis az, aki kevés húst eszik a növényi alapanyag mellett. Így döntően növényi alapú étrendről beszélhetünk, azonban nem zárja ki teljesen a húsféléket és a tejtermékeket – csak a megfelelő arányt kell eltalálni. A receptek pedig azért is hasznosak, mert ha a családban vagy a barátaink között van vegán, vegetáriánus, vagy éppen megrögzött húsevő, az alaprecepteket egy kis kreativitással átalakíthatjuk.
Vida Kata: Ide, hazai, zöld – 48 szezonális zöldségkrém és snack
Diós céklakrém, kéksajtos cukkini, vagy currys sárgarépakrém: Ki mondta, hogy ne lehetne a vegetáriánus, vagy a vegán étrend is rendkívül színes és változatos? A „nappal pszichológus, éjszaka gasztroblogger” Vida Kata nemrég megjelent könyvében kifejezetten szezonális, hazai alapanyagokból mutatja be a legkülönlegesebb receptek mellett, hogyan vásároljunk, tároljunk környezettudatosan.
Kate Turner: Zero waste konyha
Hogyan neveljünk a saláta torzsájából új salátát? Hogyan főzzünk úgy, hogy egy morzsa se vesszen kárba? Végtelenül praktikus ötletekkel és receptekkel szolgál a szerző könyve arra, hogyan tegyük pazarlásmentessé a konyhánkat és használjunk fel mindent. Olyat is, amiről első körben nem is gondoljuk, hogy még hasznosítható: így például az almacsutka, a tojáshéj pora vagy a banánhéj adhatják smoothie alapját, szikkadt kenyérből maradékmentő levest, vagy éppen répalevélből és petrezselyemszárból pesztót.
Munkácsi Brigitta: Levendula és ecet - 57 környezetbarát tisztítószer a vegyszermentes otthonért
Szódabikarbóna, ecet és illóolajok folttisztításhoz, sütőtakarításhoz, vagy éppen bútorápoláshoz: Munkácsi Brigitta a hulladékmentes életmód felől kezdett el közelíteni a vegyszermentes takarítás irányába, a végső elhatározást pedig az adta meg számára, hogy nem akarta, hogy három kicsi gyereke a takarítás után maradó, elkerülhetetlen vegyszernyomokat belélegezzék. A könyv az összes helyiség mindenféle takarítási teendőjére szolgál egy természetes recepttel, amivel nemcsak a lakásunkat, környezetünket és az ott élők egészségét, de a pénztárcákat is jelentősen óvjuk.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ezeket a dokumentumfilmeket nézze meg, ha érdekli, mi mindennel pusztítjuk a Földet
Őket kövesse ötletekért és tippekért, ha zöldebben szeretne élni
„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú
„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.