A melegedő időjárás miatt korábban jön a rügyfakadás, a késői fagyok pedig lefagyasztják a fiatal hajtásokat, és viszik a termés javát. A jelenséget a franciaországi szőlők idei példája nyomán kutatták ki négy nemzet kutatói.
Súlyos károkat okozott Európa középső tájain az áprilisi fagyos időjárás, különösen érzékenyen érintette a franciaországi szőlő- és gyümölcstermést. Az április eleji hideghullám okozta károk több százezer hektárt érintettek, az eseményt a 21. század elejének talán legsúlyosabb mezőgazdasági katasztrófájának nevezte a francia agrárminisztérium.
A tavaszi hideghullám, ha nem is olyan mértékben, mint Franciaországban, de a hazai gyümölcsösöket is érintette, tavaly még súlyosabbak voltak a károk.
Tovább drágulhat a gyümölcs, a fagy elvitte a barackot
2020. októberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,0 százalékra lassult. Az alacsonyabb áremelkedésben főként az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk szeptemberinél mérsékeltebb éves áremelkedése, valamint a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet.
A fagykárok hátterét, hogy abban mekkora szerepe van az emberi tevékenység kiváltotta globális felmelegedésnek, francia, német, holland és brit kutatók segítségével igyekezett feltárni a klímaváltozás extrém hatásait elemző World Weather Attribution.
A kutatás során arra jutottak, hogy ugyan a klímaváltozás révén a vizsgált térségekben enyhébbé vált az időjárás ahhoz képest, mintha nem égetett volna el az emberiség az elmúlt évszázadok során rengeteg fosszilis energiahordozót, de az enyhébb idő miatt korábban jön el a rügyfakadás a szőlőkben és gyümölcsösökben. A fejlődő hajtások és levelek pedig nagyobb valószínűséggel szenvednek fagykárt a későbbi hideghullámokban, amik ugyan ritkábban fordulnak elő, de súlyosabb a hatásuk az alacsonyabb minimum hőmérsékletek és a hosszabb éjszakák miatt.
A kutatók szerint a 2021-ben tapasztalt súlyos fagykárokat valószínűségét 20-120 százalékkal növelte meg az emberi tevékenység okozta klímaváltozás. A klímamodellek tanulmányozásából azt is megállapították, hogy 2 Celsius-fokos globális felmelegedés esetén az ideihez hasonló fagykárok valószínűsége is nőne.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Egymilliárdot kérnek a brit gazdagoktól a klímaválságra
Így sokszorozza meg a klímaválság a ránk leselkedő fenyegetéseket
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?