Egy ausztrál kutatás a globális madárpopuláció egyedszáma mellett az állatok életmódját is vizsgálta. A madarak számának ismerete tükrözheti az ökoszisztéma állapotát.
Egy friss kutatás szerint 50 milliárdnál is több madár élhet jelenleg a világon. A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban publikált cikk szerzői 9700 madárfajt vizsgáltak a madármegfigyelők által az elmúlt évtizedben rögzített adatok alapján, a becsléseket pedig modellezéssel és helyszíni szakértői információkkal pontosították. A mostani becslés eltörpül a korábbi, 200–400 milliárd egyedről szóló kutatásokhoz képest.
A kutatók szerint a világ madárállományának legnagyobb részét a házi verebek teszik ki, körülbelül 1,6 milliárdan vannak. Ugyancsak 1 milliárd fölötti lehet a seregélyek, a füsti fecskék és a gyűrűscsőrű sirályok egyedszáma is. A vizsgált madárfajok többsége viszont nagyon ritka,
12 százalékuk ráadásul ötezernél kevesebb egyedet számlál.
Ilyen például a kínai üstököscsér, a kihaltnak hitt lármás bozótjáró, a röpképtelen dobos guvat, illetve az alig száz példányt számláló feketebegyű guvatfürj is.
A kutatásból az is kiderült, hogy a ma élő madarak legnagyobb része gerinctelenekkel táplálkozik, de hasonlóan sokan vannak a mindenevők is. Táplálékuk alapján a legritkább madárfajok a virágok nektárját fogyasztók és a dögevők.
A becslés szerint a legtöbb madár az északi féltekén él, a legalacsonyabb egyedszámokat pedig Madagaszkáron és az Antarktiszon lehet találni. Corey Callaghan, a kutatócsoport egyik tagja szerint a fajok egyedszámainak ismerete kulcsfontosságú a fajfenntartás kérdésében, mert így nyomon követhető, hogyan változik egyes madarak sebezhetősége az idő előrehaladtával. A kutatók állítják, érdemes 5–10 évente átvizsgálni a globális madárpopulációt, ugyanis az egyedszámok csökkenése jól tükrözheti a globális ökoszisztéma állapotát.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Június közepéig ijesztegethetik az embereket a varjak
Egy kísérletből derült ki, micsoda hatással vannak a madárfiókákra a város zajai
Óriási ragadozó madarat fogtak be a Lupa-tónál
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?