Magyarország legrészletesebb légszennyezettségi térképét szeretnék létrehozni, a lakosok bevonásával.
Mérj velünk! címmel kampányt indít a Levegő Munkacsoport, amelyben levegőminőség-mérő készülék vásárlására buzdítják a lakosságot. A kampány célja egyébként az, hogy legyen a légszennyezettség ugyanolyan alapinformáció, mint a napi hőmérséklet – jelentették be a pénteki sajtótájékoztatón.
Magyarországon évente 13 ezer ember korai halálát és közel egymillió ember megbetegedését okozza a szennyezett levegő. A levegőminőség mégsem része a hétköznapi témáknak. Ezen kíván változtatni a Levegő Munkacsoport azzal, hogy a MetNet meteorológiai szervezettel együtt levegőminőség-mérő készülékek kihelyezésére buzdítja a lakosságot. Olyan megfizethető árú készülékeket javasolnak (jelenleg 24 ezer forintért hozzá lehet jutni magyarországi gyártótól), amelyek a szállópor mérésére szolgálnak.
A Mérj velünk kampány célja, hogy a lakosság − a saját mérők kihelyezésével − magáénak érezze a problémát: legyen a légszennyezettség ugyanolyan alapinformáció, mint a napi hőmérséklet. Az így mért adatok tájékoztató jellegűek, de minél több készülék kerül kihelyezésre, annál megbízhatóbban egészíti ki a hivatalos mérőállomások adatait és hogy a legrészletesebb légszennyezettségi térképet hozzák létre.
A részecskék mérete alapján ezek a műszerek kétféle szállóportípus mérésére alkalmasak, ezek a PM2.5 és PM10. A szállópor, kicsi méreténél fogva mélyen behatol az emberi szervezetbe, és ott maradandó károkat okoz.
Hazánkban a lakossági fűtésből származó PM2.5 az Európai Unióban kiugróan magas: fűtési időszakban az összes PM2.5 kibocsátás 83 százalékát is eléri. Ennek egyik oka a gyakran rossz minőségű szilárd tüzelőanyag, másik oka a rossz hatékonyságú kazánok használata és az épületek rossz energiahatékonysága. A nyári időszakban a közlekedés felelős a szállópor-kibocsátások nagy részéért, ami főleg az elavult dízel gépjárművek használatára vezethető vissza.
A Levegő Munkacsoport várja olyan támogatók jelentkezését is, akik szívesen részt vennének mérőműszerek kihelyezésének finanszírozásában közösségi céllal, például olyan településeken, ahol saját erőből nem sikerül a mérőknek elterjednie sem a lakosság, sem az önkormányzat hozzájárulásával.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Hiába ítélte el az EU Bírósága Magyarországot, ettől nem lesz tisztább a levegő
A rossz levegőminőség miatt ítélte el Magyarországot az EU Bírósága
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.