Az osztrák főváros közvilágítása mostantól energiahatékonyabb és csökken a város fényszennyezettsége is.
Bécs utcai világításait LED-es izzókra cserélik, így az energiafelhasználás és a fényszennyezés csökken, a közlekedésbiztonság viszont nő. A korszerűsítésből lakók és az állatok is profitálnak – áll Bécs Város Külképviseleti Irodájának keddi közleményében.
Még 2017-ben kezdődött a közvilágítás megreformálása a bécsi utcákon és 2020 végéig sikeresen le is zajlott az első szakasz. Ennek keretében 50 000 új, LED-es izzóval működő függesztett köztéri lámpát szereltek fel. Január 25-én elkezdődött a második fázis, melynek során 80 000 oszlopon álló lámpatest cseréje történik meg 2026-ig.
Az 50 000 LED-es lámpa összteljesítménye évente 11,3 millió kilowattóra, ami 2500 bécsi háztartás éves energiaigényének felel meg. A második fázisban kicserélt világítással Bécs eddigi energiafelhasználása a tervek szerint a felére csökken majd.
"Csak az első fázisban kicserélt izzókkal az eddig felhasznált energia 60 százalékát tudtuk megspórolni, amivel több mint 700 tonnával kevesebb szén-dioxidot termelünk egy évben" – mondta Ulli Sima innovációért, várostervezésért és mobilitásért felelős városi tanácsnok.
A közvilágítás egyik legfontosabb feladata, hogy biztonságossá tegye a közlekedést. Az új izzók sokkal jobban megvilágítják az utcákat, utakat, ezáltal a közlekedési akadályok (például építkezések) is könnyebben észrevehetőek.
Az közlemény szerint az új izzók hatékonyabb fényvezetése miatt kevesebb fény jut be a lakásokba, így a bécsiek alvásminősége is javulhat. Továbbá egy, a Dunaszigeten végzett felmérés szerint ráadásul a LED-ek 80 százalékkal kevesebb rovart vonzanak, amivel az állatok túlélési esélyei is jelentősen nőnek.
Az új világítás Bécs saját találmánya, mivel a piacon nem találtak használható modelleket. A LED-ek moduláris felépítésűek, így rendelkeznek az állandó technológiai változáshoz szükséges rugalmassággal. A fényforrások hosszú életűek, fenntartási költségük pedig alacsony. A 130 000 lámpa megújítása összesen 45 millió euróba kerül.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Előbb-utóbb elektromos autó kell, ha a belvárosban akarunk vezetni
Bejött a bécsieknek a javítási kupon, már 100 tonna szén-dioxid kibocsátását spórolták meg
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.