Dél-Ázsiában a legmagasabb a légszennyezettség és a vetélések száma is, így a tudósok a kettő közötti összefüggést vizsgálták.
Azok a dél-ázsiai terhes nők, akik magas légszennyezettségnek vannak kitéve, nagyobb arányban szenvedhetnek el vetélést és a koraszülés kockázata is nő – figyelmeztet egy új, a Lancet Planetary Health szaklapban megjelent kutatás, amelyről a CNN számolt be.
Dél-Ázsiában a legszennyezettebb a levegő és a vetélések száma is ott a legmagasabb a világon, így a tudósok a kettő közötti összefüggéseket kutatták.
A kutatók eredményei szerint a szennyezett levegő a legérintettebb térségekben – így Indiában, Bangladesben és Pakisztánban – évente majdnem 350 ezer vetélésért tehető felelőssé. A kutatás során több évtizedre vonatkozó egészségügyi adatokat és kérdőíveket vetettek össze a légszennyezettséget mutató műholdas felvételekkel.
A tudósok szerint, ha Indiában az Egészségügyi Világszervezet által megadott határértéken belül tartották volna a légszennyezettséget, s így a szállópor-koncentrációt, az a vizsgált időszak alatt (így 2000 és 2016 között), Indiában megelőzhető lett volna a vetélések körülbelül 7 százaléka.
A kutatás eredményei szerint egyébként a vidéken élő és az idősebb várandós nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a légszennyezettség miatt a terhességük alatt, mint a városokban élő, fiatalabb nők.
Ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, hogy további kutatásokra van szükség, hogy pontosabb képet kapjunk arról, hogyan is befolyásolja a terhességet a légszennyezés, azonban azt kihangsúlyozták, hogy a főként a közlekedés és a fosszilis tüzelőanyagok révén keletkező légszennyezettség biztosan jelentős kockázatot jelent a terhes nők számára a szegényebb és a közepes jövedelmű országokban.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Depresszióval küzd? A légszennyezés is lehet az oka
11 ezer életet mentett meg Európában a csökkenő légszennyezettség
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.