Sokan attól tartanak, világvége közeleg a klímaváltozás miatt, s ezért nem akarnak – szerintük szenvedésre ítélt – gyerekeket a világra hozni.
A klímakrízis miatt aggódó emberek egyre kevésbé vállalnak gyerekeket, mert attól tartanak, hogy leszármazottaiknak a földi poklot kell majd túlélniük – erre jutott az eddigi első, a kérdést tudományos igénnyel vizsgáló kutatás, melyet a Guardian ismertet.
Voltak, akik azért is aggódtak, hogy gyermekeik karbonlábnyoma csak tovább rontja az amúgy sem túl rózsás helyzetet, de viszonylag kevesen. Sokkal többen voltak a szingapúri Yale-NUS College kutatása során megkérdezettek között azok, akik attól tartottak, hogy elképzelhetetlen szenvedésre kárhoztatják az újonnan születetteket. Az egészen döbbenetes viszont az, hogy egyes szülők már élő gyermekeik világra hozását is megbánták, ugyanezen okból. Egy 40 éves anya egyenesen úgy fogalmazott, retteg attól, hogy gyerekeinek a világ végével kell majd szembenézniük.
„Ezen meglepődtem” – mondta a lapnak a kutatás eredményeiről szóló, a Climatic Change című folyóiratban publikált tanulmány egyik szerzője, Matthew Schneider-Mayerson. „Egy szülő számára hihetetlen nehéz egy efféle állítást megfogalmazni” – tette hozzá.
Azok, akik a jövőről alkotott elképzeléseiket is megosztották a tudósokkal, 92,3 százalékban pesszimisták voltak, 5,6 százaléknyian semlegesek, és csak 0,6 százalék volt derűlátó. Összeomló civilizációt, háborúk sorát, szenvedést, leálló mezőgazdaságot, elolvadó jégsapkákat, szárazságot, éhezést, árvizeket, általános rombolást jósoltak 2050-re.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?
A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.