Tavaly pozitív trendek indultak el, a legnagyobb gazdasággal rendelkező országok válságcsökkentő intézkedései azonban korántsem a klímavédelmet szolgálták.
Bár a világ vezető gazdaságai több ezermilliárd dollárt költenek a gazdaságélénkítésre a koronavírus-járvány közben és után, az intézkedések nagy része a fosszilis ipart szolgálja, klímavédelmi feltételek nélkül. Így veszélybe kerül az átállás a tiszta energiára – olvasható az idei Climate Transparency jelentésben. A november 18-án megjelent riporthoz 12 ország 14 agytrösztje és civil szervezete vizsgálta meg a G20 országok klímaügyi intézkedéseit.
A dokumentum szerint pozitívum, hogy csökkent idén az energiaszektor kibocsátása, és nem az olyan külső sokkok miatt, mint egy pénzügyi válság, hanem a klímapolitikának köszönhetően. Emellett 19 országban nőtt a megújuló energiaforrások aránya.
A G20-as gazdaságélénkítő támogatások nagyobb része azonban pont, hogy a szennyező kőolaj, földgáz és széniparba ment és a fosszilis tüzelőanyagok támogatják. „A gazdaság talpra állítását megcélzó intézkedések segíthették volna a klímaváltozás megfékezését, de csak még rosszabbá tették a helyzetet” – összegzett Charlene Watson, a kutatás egyik közreműködője.
Húszból 19 ország támogatta a helyi fosszilis energiaiparát és 14 ország mentette meg a légitársaságát anélkül, hogy bármilyen klímavédelmi feltételt támasztott volna cserébe. A zöld energiát csupán 4 ország támogatta több pénzzel, mint a fosszilis tüzelőanyagokat vagy más, nagy kibocsátással járó iparágat.
A jelentés szerint az országok nem győznek egymásra licitálni, amikor arról van szó, hogy mennyire klímabarátak lesznek a jövőben, a hangzatos kijelentéseket azonban nem követik rövid távú intézkedések és befektetések.
A szakértők szerint ugyanakkor reményre ad okot, hogy az Egyesült Államokban az előrejelzések szerint Donald Trump demokrata párti kihívóját, Joe Bident választották elnöknek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Joe Biden elnöksége áttörést hozhat a klímavédelemben
Hét ország klímaterve alááshatja az EU klímacéljait
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.