A változó éghajlat tragikus hatással van a szőlészetekre, azonban egy magyar kutató ötletének köszönhetően a jövőben is ihatunk majd bort.
Egy magyar kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy egy speciális borkészítési eljárással, az ún. töppesztéssel ki lehet küszöbölni a klímaváltozás szőlőtermő vidékekre tett negatív hatását – számolt be a hírről az Ökoroom.hu.
A klímaváltozás ugyanis világszerte komoly problémák elé állítja a szőlészeteket: a bortermő vidékek fele, de egyes borvidékek akár 85 százaléka is eltűnhet, a melegedő éghajlat miatt pedig gombafertőzések tizedelik a szőlőültetvényeket. A változó klíma már most rányomja a bélyegét a borok alkohol- és cukortartalmára is.
Kovács Barnabás, a Szent István Egyetem Georgikon Campus Kertészeti Tanszékének tanársegédje azonban egy régi eljáráshoz nyúlt vissza, amivel megmenthetőek lennének a borok. A speciális borkészítési módszer lényege, hogy egy szárítási folyamat során a szőlőszemek a nedvességtartalmuk jelentős részét elveszítik, így az eljárás végére a bogyók koncentrált beltartalmi értékekkel bírnak. Nem is új eljárásról van szó, a töppesztést ugyanis évszázadok óta ismerik – csak nem használják.
A kutató elmondta azt is, hogy a szőlőt nem is csak éretten, hanem korábban is, magasabb savtartalommal szüretelik le a töppesztés során, így az időjárási viszontagságok kiküszöbölhetőek a borkészítés során és az eljárással ellenállóbbá tudják tenni a borokat a klímaváltozás káros hatásaival szemben.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A borászatra is rányomja a bélyegét a klímaváltozás
Gondolta volna, hogy sok bor nem vegán?
Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról
Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.