Zhvg hvg.hu 2020. július. 27. 16:28

A borászatra is rányomja a bélyegét a klímaváltozás

Hetekkel hamarabb szüretelik a szőlőt, a bornak pedig magasabb lesz az alkoholtartalma.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Az elmúlt harminc év alatt három héttel korábbra tolódott a szüret a francia Languedoc régióban, és 4 fokkal emelkedett a borok alkoholtartalma, ezért a térség szőlőtermesztői igyekeznek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz – írta az Euractiv.

2019-ben, amikor a hőmérséklet 46 Celsius-fok fölé emelkedett, a helyi szőlőtermesztők a szőlőik felét elveszítették. „Néhány éve már augusztus közepén szüretelünk, holott szeptemberben kellene” – emlékszik vissza Domaine de Saumarez, az egyik helyi szőlész.

A klímaváltozás, s az azzal járó szárazság, valamint az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási jelenségek komoly hatással vannak a mediterrán térségek bortermelésére. Az átlaghőmérséklet 2 fokos emelkedését még át tudják vészelni a szőlészetek, ha azonban a felmelegedés eléri a 4 fokot, az a szőlők teljes eltűnéséhez vezethet.

A hőség a gyümölcs természetét is megváltoztatja: a szőlőnek magasabb lesz a cukor- és alacsonyabb a savtartalma. Végeredményben a bor alkoholtartalma 11 helyett 14, de akár 15 fokos is lehet. Ezért a szőlőtermelők többek között azzal kísérleteznek, hogy növelik a talaj szervesanyag-tartalmát, hogy „hidratáltabb” maradjon, és hőségállóbb fajtákat ültetnek. Az viszont kérdés, hogy az új fajtából készülő, más ízű borokat hogy fogadják majd a fogyasztók.

tudatos mindennapok
Hirdetés