Hetekkel hamarabb szüretelik a szőlőt, a bornak pedig magasabb lesz az alkoholtartalma.
Az elmúlt harminc év alatt három héttel korábbra tolódott a szüret a francia Languedoc régióban, és 4 fokkal emelkedett a borok alkoholtartalma, ezért a térség szőlőtermesztői igyekeznek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz – írta az Euractiv.
2019-ben, amikor a hőmérséklet 46 Celsius-fok fölé emelkedett, a helyi szőlőtermesztők a szőlőik felét elveszítették. „Néhány éve már augusztus közepén szüretelünk, holott szeptemberben kellene” – emlékszik vissza Domaine de Saumarez, az egyik helyi szőlész.
A klímaváltozás, s az azzal járó szárazság, valamint az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási jelenségek komoly hatással vannak a mediterrán térségek bortermelésére. Az átlaghőmérséklet 2 fokos emelkedését még át tudják vészelni a szőlészetek, ha azonban a felmelegedés eléri a 4 fokot, az a szőlők teljes eltűnéséhez vezethet.
A hőség a gyümölcs természetét is megváltoztatja: a szőlőnek magasabb lesz a cukor- és alacsonyabb a savtartalma. Végeredményben a bor alkoholtartalma 11 helyett 14, de akár 15 fokos is lehet. Ezért a szőlőtermelők többek között azzal kísérleteznek, hogy növelik a talaj szervesanyag-tartalmát, hogy „hidratáltabb” maradjon, és hőségállóbb fajtákat ültetnek. Az viszont kérdés, hogy az új fajtából készülő, más ízű borokat hogy fogadják majd a fogyasztók.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A borászat és az olívatermelés miatt pusztulnak a veszélyeztetett madarak élőhelyei
Megmenekülhet a banán, az olíva és a citrusfélék
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.