Sokan nem tudják, hogy 1 kilogrammnyi megtermelt gomba mellett 3 kiló hulladék is keletkezik: ennek a hasznosítására találtak most megoldást holland szakértők.
A gombatermesztés során rengeteg melléktermék, például szalma, trágya és tőzeg is keletkezik, amit eddig nem tudtak igazán hasznosítani. Ez az Európai Unióban a becslések szerint körülbelül 3 milliárd kilogrammnyi hulladékot tesz ki évente. Holland kutatók azonban azzal kísérleteznek, hogy magasabb hozzáadott értékű termékeket hozzanak létre ebből a hulladékból – írta a Phys.org.
Erre azért is szükség van, mert minden megtermelt kilónyi gombára háromszor annyi hulladék jut. Bár ennek a hulladéknak magas a szervesanyagtartalma, és így komposztálni lehet, azonban a magas víztartalom miatt nehéz (és így költséges) a szállítása.
A holland BioDetection Systems szakértői azonban megoldást találtak erre. A cégnél egyébként azzal foglalkoznak, hogy a gombák kalapjaiból, vagy az eldeformálódott gombákból kinyerik az értékes anyagokat.
Ebből a gombatermesztés során keletkező hulladékból vonják ki a szakértők például a fehérjét, a szénhidrátot, a zsírt és a kitint. A céljuk pedig, hogy ezekből a kivonatokból új termékeket hozzanak létre, így élelmiszereket, kozmetikumokat vagy éppen bioműanyagot.
Vegán burgert és ehető, folyékony fehérjegélt, valamint természetes műtrágyát már elő tudtak így állítani.
Számításaik szerint az újfajta módszerekkel és a létrehozott új termékekkel az eddigi 40 százalékára tudják csökkenteni a gombatermesztés során keletkező hulladékot.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Tengeri hulladékból csinálnának fehérjeforrást a tudósok
Narancslevet öntünk az óceánba a lebomló műanyagokkal
MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát
A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.