A kutatók szerint nagyon fontos, mit esznek az iskolás korú gyerekek, ugyanis ez nem csak a fejlődésüket befolyásolja, de életük végéig kihat az egészségükre is.
Akár 20 centiméterrel is alacsonyabbra nőhetnek, akik nem jutnak megfelelő élelemhez iskolás korukban – számolt be a Science Daily egy új kutatás eredményeiről. A különbség a legmagasabb és legalacsonyabb átlagmagassággal rendelkező országokban élő 19 éves gyerekeknél figyelhető meg. Ez annak felel meg, mintha a lányok 8, a fiúk 6 évvel maradtak volna le a fejlődésben.
A londoni Imperial College kutatói egy nagyszabású kutatást végeztek: 65 millió, 5 és 19 év közötti gyerek testmagasságára és súlyára vonatkozó adatokat vetették össze azzal, milyen élelemhez jutnak. 193 országot vettek figyelembe és azt nézték meg, 1985 és 2019 közötti hogyan változott az átlagos testmagasságuk és a testtömeg-indexük (BMI).
A legmagasabb 19 évesek a 2019-es adatok alapján Északnyugat- és Közép-Európában, Hollandiában, Montenegróban, Izlandon és Dániában élnek. A legalacsonyabbra Délkelet-Ázsiában, Latin-Amerikában és Kelet-Afrikában nőttek a gyerekek.
A legnagyobb változást a 35 év alatt a fejlődő gazdasággal rendelkező országokban élő gyerekeknél figyelték meg. Kínában és Dél-Koreában például 2019-ben már átlagosan 8 centivel magasabbra nőttek a fiúk 19 éves korukra, mint 1985-ben. A szegényebb fekete-afrikai országokban, ahol nem jutottak megfelelő élelemhez a gyerekek, vagy stagnált, vagy csökkent is az átlagmagasság ez idő alatt.
Nem meglepő, hogy arra az eredményre jutottak a kutatók, hogy nagyon meghatározza, hogy a gyerekek megfelelő, minőségi táplálékhoz jutnak-e, hogyan fejlődnek.
Arra is felhívták a figyelmet a tudósok, hogy az alultápláltság mellett az elhízás is jelentős hatással van az egészségükre és az egész életüket meghatározza a továbbiakban, hogy mit esznek iskoláskorukban, és ebből kifolyólag milyen betegségek alakulhatnak ki náluk.
A tudósok kitértek arra is, hogy a legtöbb országban 5 éves korukig nagyjából hasonló arányban nőnek és fejlődnek a gyerekek, a jelentős változások ezután következnek be.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Kőbe van vésve, hogy a menza csak egészségtelen lehet?
Nemcsak a környezetnek, de magunknak is árthatunk a műanyag mosogatószivacsokkal
„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken
<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.