Ezzel nemcsak a környezetet védik, hanem a koronavírus miatt bajba jutott vállalkozásokat is segítik.
Kidobás helyett javítás – erre ösztönzi lakóit az osztrák főváros, ahol mostantól száz euróig (azaz 36 ezer forintig) átvállalják az elromlott háztartási eszközök javítását.
A város közleményében azt írta: általános jelenség, hogy ha otthon meghibásodik a kenyérpirító, a hajszárító vagy a porszívó, sokan azonnal kidobják és újat vesznek. Ez a gyakorlat azonban környezetszennyező és felesleges hulladékot termel, ráadásul a háztartási gépek sok esetben megjavíthatóak, gyakran olcsóbban is, mint amennyibe egy vadonatúj szerkezet kerülne.
A városvezetés ezért úgy döntött, hogy szeptember 21-től 100 euróig átvállalják az elromlott tárgyak javítási költségét az akcióban részt vevő szolgáltatóknál. Ezek között szabóság, asztalos, ékszerüzlet és telefonszerviz is található. Részvételi kritérium volt, hogy a dolgozók felének javítási feladatokat kell ellátnia, vagy a cégeknek legalább háromféle terméket kell árusítaniuk.
A bécsiek számára a folyamat nagyon egyszerű: a megadott honlapról letöltik az erre szolgáló utalványt, amit fizetéskor be tudnak váltani. A város a javítási költségek 50 százalékát finanszírozza, maximum 100 euróig. Ha a javítás már nem térül meg, az utalvány a költségbecslésnél felmerült költségek 100 százalékát fedezi, legfeljebb 45 euróig.
A program hároméves időtartama alatt folyamatos akciók keretében elérhetők a kuponok. Egy ember egyszerre csak egy javítási utalványt válthat be, de ha az adott akcióban marad még keret, később akár többet is igénybe vehet. A program egyelőre három évig tart, erre a főváros 2023-ig 1,6 millió eurót (584 millió forintot) különített el.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Bécsben kötelező lesz növényekkel beültetni az épületek homlokzatát
A bécsi parlament mellett kivirágzik a villamosmegálló
Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk
Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.