Egy új kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy nemcsak az emberekre veszélyes az új kórokozó.
A kaliforniai egyetem egy nemzetközi tudósokból álló csapata génelemzést végzett az új koronavíruson (SARS-CoV-2): 410 gerinces állatfaj esetében vizsgálták meg, hogy megfertőződhetnek-e a kórokozóval, és lehetnek-e ez alapján olyan köztes fajok, amelyek megfertőznek másokat – írta a kutatásról a Science Daily.
A tudósok az angiotenzin-konvertáló enzim-2-t, vagyis az ACE2-t vizsgálták: ez az a receptor, amely beviszi a vírust a sejtekbe. Az eredményeik a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben jelentek meg.
Arra az eredményre jutottak, hogy számos veszélyeztetett és kihalófélben lévő faj potenciálisan megfertőződhet a koronavírussal – főként a majmok és más főemlősök számítanak kitettnek. A vírusnak kitett állatfajok körülbelül 40 százaléka ráadásul veszélyeztetettnek is minősül a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szerint, és ezek a fajok át is adhatják a vírust embereknek.
A koronavírus által legfenyegetettebb fajok a veszélyeztetett főemlősök, köztük a nyugati síkvidéki gorilla, a szumátrai orangután és a fehérarcú bóbitásgibbon, de a tengeri emlősök, például a szürkebálna és a palackorrú delfin is.
A tudósok vizsgálata alapján a macskák, tehenek és juhok közepes veszélyeztetettségi kategóriába esnek. A kutyák, lovak és disznók már kevésbé vannak veszélyben.
A kutatók szerint aggodalomra ad okot, és további kérdéseket vet fel, hogy a koronavírus-járvány eredetileg denevérektől indult ki, és a denevérek kevésbé veszélyeztetettek az ACE2 receptor-vizsgálat alapján. Azt azonban még nem tudni pontosan, hogy volt-e egy közvetítő faj a denevér és az ember között (korábban a tobzoskákat nevezték annak). A tudósok azt tartják valószínűnek, hogy legalább egy faj lehetett vírushordozó a denevérek és az emberek között.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Ha azt hitte, a koronavírusnak nincs köze a környezetpusztításhoz, most kiábrándítjuk
A pusztuló élőhelyű állatok könnyebben terjesztenek veszélyes fertőzéseket
Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol
Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.