A 2030-as célokat jelen állás szerint négy országnak sikerül teljesítenie az Európai Bizottság szerint.
A legtöbb európai uniós ország nem fogja teljesíteni a légszennyezés csökkentésére vonatkozó céljait sem 2020-ra, sem 2030-ra vonatkozóan – idézi az Európai Bizottság (EB) pénteki figyelmeztetését a Reuters.
Az EB első alkalommal adott ki jelentést az uniós légszennyezettségi célok teljesültségéről, amelyben megállapította, hogy a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentése érdekében elindított tagállami programok további megerősítésre szorulnak.
Közel 400 ezer ember idő előtti halálát lehetne megakadályozni a levegő minőségének javításával – hangsúlyozta az EB. Mégis, mint megállapítják, a 27-ből csak 10 ország tartja 2020-as vállalásait, és a jelek szerint 2030-ra már csak 4 ilyen ország lesz.
A jelentés az egyes tagállamok által összeállított, és az EB-nek átadott 2019-es kibocsátási előrejelzései alapján készült.
Az EU öt szennyező anyag vonatkozásában vár lépést a tagállamoktól, ezek
- a kén-dioxid,
- a nitrogén-oxidok,
- az illékony (nem metán) szerves vegyületek,
- az ammónia és
- a szálló por.
A legrosszabbul a mezőgazdasághoz köthető ammónia kibocsátása terén teljesítenek az országok. Ebben ugyanakkor előrelépéshez vezethet, hogy az EB májusban a növényvédők használatának visszafogásáról döntött.
A rossz levegőminőség miatt Magyarországgal szemben kötelezettségszegési eljárás is indult.
Uniós becslések szerint több ember hal meg évente a légszennyezettség miatt kialakult megbetegedésekben, mint közúti balesetekben – írta a hír kapcsán az MTI. Az asztma és más krónikus légzőszervi problémák rontják az életminőséget, kimaradt munkanapokat és magas egészségügyi költségeket eredményeznek. Az Európai Unióban a városi lakosság 90 százaléka ki van téve a légszennyezettségnek, ezek közül a legveszélyeztetettebb csoportok az gyerekek és az idősek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Minierdőkkel küzdenének Európában a klímaváltozás ellen
Sokak szerint nagyobb gond a légszennyezés, mint az elhízás, a dohányzás vagy a drogfogyasztás
Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt
Tíz százalékponttal nőtt öt hónap alatt a kormányváltást akaró magyarok aránya, ami egyértelműen a Tisza Párt felé tereli a lehetséges szavazókat. Egy Magyar Péter vezette lista jelenleg jó eséllyel abszolút többséget szerezne egy előrehozott választáson.