Zhvg hvg.hu 2020. május. 07. 11:02

Az Európai Bíróság mondhatja ki: az atomenergia fejlesztése nem rendelhető alá a környezetvédelemnek

Jogszerű a brit atomerőmű építéséhez nyújtott állami támogatás, az uniós közérdekre és a környezetvédelemre sem lehet hivatkozni ez ellen – ezt kellene az Európai Bíróságnak kimondania a főtanácsnoka szerint.

Egy brit atomerőmű-építési ügyben készült el az Európai Bíróság főtanácsnokának indítványa, és a döntés magyar szempontból is fontos lehet. Az osztrák kormány fordult a bírósághoz azért, mert az Európai Bizottság jóváhagyta a Hinkley Point erőműhöz nyújtott állami támogatást – a helyzet hasonló, mint a paksi erőműnél. A törvényszék 2018-ban elutasította az osztrák keresetet, ezt Ausztria megfellebbezte, erről a fellebbezésről született meg most az indítvány. Ez még nem számít hivatalosan a végleges ítéletnek, de általában az Európai Bíróság el szokta fogadni, amit a főtanácsnok indítványoz.

Az indoklás szerint

az atomenergia fejlesztése az Euratom-Szerződés alapján egyértelműen meghatározott elsődleges uniós jogi célkitűzés, nem rendelhető alá az Európai Unió működéséről szóló szerződés olyan más célkitűzéseinek, mint például a környezetvédelem.

Az egyes tagállamoknak joguk van arra, hogy megválasszák, milyen legyen az energiaellátásuk, tehát fejleszthetik az atomenergiát.

Ahhoz, hogy állami támogatást jogszerűen adhassanak, nem kell azt igazolni, hogy a támogatás közös uniós érdekű célt vagy közérdekű célt szolgál. Csupán arra kell figyelni, hogy a támogatásnak „elő kell mozdítania az egyes gazdasági tevékenységek fejlődését”, és „nem befolyásolhatja hátrányosan a kereskedelmi feltételeket a közös érdekkel ellentétes mértékben”.

A törvényszék azt is jogszerűen állapította meg a főtanácsnok szerint, hogy a piac nem volt hajlandó vagy képtelen volt finanszírozni a Hinkley Point C projektet a brit kormánygarancia és más állami támogatási forma nélkül.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.