Így kezeli Robert Fico kormánya, hogy elégedetlenek az orvosok Szlovákiában a túlterheltség és alacsony bérezés miatt.
A szlovák parlament olyan törvényt fogadott el, amely gyakorlatilag megtiltaná az orvosoknak, hogy tiltakozzanak az alacsony bérek ellen, és arra kényszerítené őket, hogy akaratuk ellenére dolgozzanak – írta meg a Euronews.
A 150 fős Nemzeti Tanács törvényhozói csütörtökön 74-70 arányban megszavazták a Robert Fico miniszterelnök kormánya által kidolgozott törvényt, amelynek célja, hogy megakadályozzák az egészségügyi rendszer összeomlását
A törvényt azután jelentették be, hogy több mint háromezer szlovák orvos tervezett felmondani jövő év elején, mert szerintük alacsonyak a bérek, és rendkívül túlterheltek. Azonban az új szabályozás értelmében a kormány könnyedén vészhelyzetet hirdethet ki, amikor az orvosoknak muszáj lesz dolgozniuk, ugyanis nem fogadhatják el a felmondásukat, ha pedig ellenkeznek, akkor akár 120 napig terjedő börtönt is kaphatnak.
Az egészségügyi miniszter a parlamenti vita során azt mondta, hogy reméli, nem kell majd élnie az új szabályozással, amit egyébként az orvosokat képviselő szakszervezetek határozottan elleneznek.
A szakszervezeteken túl az orvosok is tiltakoztak, amiért a kormány nem tárgyalt velük arról, hogy csökkentenék a 2022-ben megígért, a következő két évre szóló fizetésemelésük összegét. A megszorítások nemcsak az egészségügyet érintik, hanem egy átfogó spórolásról van szó a kormány részéről, amivel a felduzzadó költségvetési hiányt próbálják kordában tartani.
Magyarországon sem ismeretlen
Közel két éven át Magyarországon is érvényben volt a törvény, miszerint nem mondhatnak fel az egészségügyi dolgozók. A tilalmat még 2020 novemberében vezették be a koronavírus-járvány miatt, és pár hónapnyi szünettől eltekintve érvényben is maradt. Végül két éve, május végén szűnt meg a korlátozás.
Arról, hogy milyen hasonlóságok vannak még a két ország között, hétfőn írtunk részletesebben Magyar Péter és Ódor Lajos beszélgetése után, amiről egy videó is készült.