Inspirációként már inkább tekint a vezető amerikai lap szerint a megválasztott elnök Dél-Amerikára, mint Európára.
Donald Trump lecserélte kedvenc külföldi vezetőjét: Orbán Viktor ha nem is esett ki az amerikai elnök látóköréből, a megválasztott amerikai elnök már nem rá, hanem Javier Milei argentin elnökre hivatkozik a MAGA-mozgalom legfőbb nemzetközi inspirációjaként – írja a New York Timesban megjelent véleménycikkében Michelle Goldberg, a lap publicistája.
Trump ugyanis – emlegeti fel – Mileit nevezte nemrég „kedvenc elnökének”, sőt, az argentin elnök volt az első külföldi vezető, aki meglátogathatta őt Floridában, miután novemberben megnyerte az amerikai elnökválasztást. Buenos Airesben nemrég CPAC-ot tartottak. Tudják, ez az a konzervatív dzsembori, amit az utóbbi években párszor Budapesten is megrendeztek, Trump pedig csupán videóüzenetet volt hajlandó küldeni rá. A megválasztott amerikai elnök Argentínába sem ment el, viszont Lara Trump, a menye igen. És ha már ott volt, beszédet is mondott, melyben bőszen méltatta Milei gazdaságpolitikáját, majd megfogadta, hogy Elon Musk Kormányzati Hatékonysági Minisztériumának segítségével ugyanezt fogják csinálni az Egyesült Államokban.
Goldberg szerint Milei felemelkedése a Trump-univerzumon belül egy fontos ideológiai váltás jele a jobboldalon – bár ennek voltak már jelei a kampány során is. A megválasztott elnök most először fordul nyíltan szembe az intézményekkel kordában tartott hatalomgyakorlással. Azonban világképében akad némi ellentmondás is: míg Trump új kedvence, Milei pont a támogatásokat vágta vissza, a megválasztott alelnök, J. D. Vance ódákat zengett korábban a magyar kormány családpolitikájáról, támogatási rendszeréről.
Milei a magyar, támogatásokra épülő rendszernek az ellentét építi: a neoliberális gazdaságpolitika híve, radikálisan vágta vissza az állam jóléti, szociális kiadásait, az összes állami kiadást mintegy harminc százalékkal csökkentette. Bár az infláció csökkent, még így is közel 300 (!) százalékos, Argentína pedig recesszióban van. Ennek tükrében viszont közel érthetetlen, Trump mit is tart követendő példának az argentin elnök politikájában. A republikánusok rokonszenvét látva Milei felé viszont Goldberg úgy értékeli, hogy több amerikai jóléti szolgáltatás is veszélybe kerülhet. Ilyen például az az egészségügyi reform, amit még Barack Obama vezetett be, de az is kétséges, hogy Trump kész-e megtartani Joe Biden a diákhitelek finanszírozását könnyítő programját. Az pedig szerinte egyenesen kizárható, hogy az új republikánus kormányzat hajlandó legyen lakhatási támogatásokat adni.
Milei módszere viszont rövid távon bevált – értékel a publicista. Az argentin elnök ugyanis úgy vezetett be megszorításokat, hogy közben magát végig a munkásosztály embereként, választottjaként tüntette fel, ezzel pedig annak ellenére is sikerült megőriznie támogatottságát (ez a teljes népesség körében 55 százalékon áll), hogy intézkedései miatt az argentinok rosszabbul élnek, mint korábban. Goldberg azonban abban bizonytalan, hogy ezt a „bravúrt” meg lehet-e ismételni Argentínán kívül, azt azonban elismeri, hogy érthető, Trump miért akarja kipróbálni ezt az utat.