Világ MTI 2024. december. 07. 10:29

Újabb szíriai várost vehettek be a lázadók

Szombaton a katari fővárosban tanácskozik a török, az orosz és az iráni külügyminiszter a szíriai válságról.

A szíriai kormányerők újabb, immár a negyedik várost veszítették el egy héten belül a Törökország által támogatott lázadók előretörése nyomán – jelentette szombaton az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.

A második legnagyobb szíriai város, Aleppó, majd Homsz után a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek már a harmadik legnagyobb város, Hama bejáratánál vannak, és pénteken elfoglalták a jordániai határ mellett lévő Deraát is, amely a polgárháborút kirobbantó 2011-es felkelés bölcsője volt – közölte az OSDH. Deraa tartomány területének már 90 százaléka felett szerzett ellenőrzést a HTS – tette hozzá az angliai központú, de Szíriában kiterjedt hálózattal rendelkező szervezet.

Szombaton a katari fővárosban tanácskozik a török, az orosz és az iráni külügyminiszter a szíriai válságról. Ez a három ország már 2017 óta tárgyal többé-kevésbé rendszeresen a szíriai válság megoldásáról az úgynevezett asztanai folyamat keretében. Pénteken Bagdadban már tárgyalt a kiújult konfliktus veszélyeiről a szíriai, az iraki és az iráni külügyminiszter. Amikor már látszott, hogy a HTS be fogja venni Homszot, a város több ezer lakosa menekült el onnan a tengerpart felé, amely szilárdan a kormányerők ellenőrzése alatt áll.

A szíriai helyzetet ebben a cikkben elemeztük:

Asszad győztesnek érezte magát Szíriában, de aztán megindultak az iszlamisták

Újra lángba borulhat Szíria, miután iszlamista lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát, Aleppót. Basar Asszad szír elnök hatalma újfent külső segítségen múlhat.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.