A grúz ellenzék folyamatosan az utcán tüntet, az EU és az Egyesült Államok is elítéli a kormány legutóbbi intézkedéseit, az ország vezetői mégis keménykezűen visszatámadnak.
“Minden szükségest megteszünk, hogy a liberális fasizmust teljességgel kiirtsuk Grúziában” – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök arra reagálva, hogy az EU-csatlakozás felfüggesztése miatt már egy hete kormányellenes megmozdulások zajlanak országszerte.
Csütörtöki felszólalásában a miniszterelnök arról is beszélt, hogy a tiltakozók forradalmat akarnak kirobbantani, és külföldről finanszírozzák őket.
A retorzió már a hét elején elkezdődött, ugyanis hétfő hajnalban őrizetbe vették a kormány ellen tüntető ellenzék egyik vezetőjét. Zurab Dzsaparidzét akkor tartóztatták le, amikor éppen elhagyta a tbiliszi parlament előtt folyó demonstrációt. Az esetről videó is készült.
Az országban azóta vannak tiltakozó akciók és zavargások, hogy a kormányzó Georgiai Álom-Demokratikus Georgia párt győzött az október 26-i parlamenti választásokon. Az ellenzék azonban nem ismeri el az eredményt, mert szerintük manipulálták a folyamatot. Az álláspontjukkal az Európai Parlament is egyetért, akik állásfoglalásukban megállapították, hogy az európai uniós tagjelölt a grúz parlamenti választások nem voltak sem szabadok, sem tisztességesek, és az ország folyamatos demokratikus visszalépéséhez járultak hozzá.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán bejelentette, hogy az Egyesült Államok is határozottan elítéli a grúz kormánypárt tüntetőkkel, ellenzékiekkel és újságírókkal szembeni “brutális és igazolatlan” erőszakos fellépését. Egyúttal szankciókat helyezett kilátásba azok ellen, akik “aláássák Grúziában a demokratikus folyamatokat, illetve intézményeket”.
A kiemelt képen egy grúziai tüntetés pillanatképe látható. Forrás: AP Photo