Miután Zelenszkij hivatalosan is elismerte a támadás tényét, az ukrán kormányzat más tagjai is közlékenyebbek lettek, egy tisztviselő szerint több ezer katonájuk vesz részt a hadműveletben.
Az ukrán csapatok betörése elérte a 30 kilométeres mélységet Oroszországban, ami a legjelentősebb behatolásuk azóta, hogy Moszkva 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát – írja a BBC.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy erői Tolpino és Obscsij Kolodez falvak közelében vették fel a harcot az ukrán csapatokkal, miközben a Kurszki területen zajló offenzíva a hatodik napjába lépett.
Ehhez hozzátartozik, hogy az orosz védelmi tárca már a kezdetektől azt kommunikálta, hogy megállították az ukrán betörést, ugyanakkor az elmúlt szűk egy hétben valahogy egyre távolodik az orosz határtól az a pont, ahol az orosz csapatok a védelmi tárca szerint éppen megállították az ukránokat.
Marija Zaharova külügyi szóvivő közben azzal vádolta Kijevet, hogy „megfélemlíti Oroszország békés lakosságát”.
Volodimir Zelenszkij elnök, aki tegnap este egy beszédében először ismerte el a támadást, közölte, hogy Oroszország a nyáron 2000 támadást indított a Kurszki területről, és ezek mindegyike választ érdemel.
Egy magas rangú ukrán tisztviselő az AFP hírügynökségnek azt mondta, hogy több ezer katona vett részt a műveletben, ami jóval több, mint az orosz határőrök által eredetileg jelentett kisebb behatolás.
Bár az ukránok által támogatott szabotázscsoportok korábban is hajtottak végre kisebb betöréseket, a kurszki offenzívát azonban az ukrán hadsereg hajtja végre.
„Támadunk. A cél, hogy rákényszerítsük az ellenséget a védelmi vonalai elnyújtására, továbbá az, hogy minél nagyobb veszteségeket okozzunk neki, és ezen keresztül destabilizáljuk az oroszországi helyzetet, bizonyítván, hogy képtelenek megvédeni a saját határaikat” – mondta a tisztviselő.
Az ukrán hadvezetés közlése szerint csapataik a kurszki térségben több települést is elfoglaltak. Guevóban, amely mintegy 3 kilométerre fekszik az orosz–ukrán határtól, a katonák videót is készítettek arról, ahogyan eltávolítják az orosz zászlót egy közigazgatási épületről.
Olyan felvételek is napvilágot láttak, amelyeken ukrán csapatok közigazgatási épületeket foglalnak el Szverdlikovóban és Porozban, míg a mintegy 5000 lakosú Szudzsa városból heves harcokról számoltak be.
Készült olyan felvétel is, amin ukrán katonákat látni Szudzsa külterületén egy jelentős gázipari létesítménynél, amely az Oroszországból Ukrajnán keresztül az EU-ba irányuló földgázszállítás fontos csomópontja.
A Kurszki területtel határos Szumi régióban a BBC riporterei szemtanúi voltak annak, hogy harckocsik és páncélozott harcjárművek oszlopai tartanak az orosz határ felé.
A páncélozott konvojok fehér, háromszög alakú jelet viselnek, vélhetően azért, hogy megkülönböztessék őket az Ukrajnában használt felszereléstől.
A támadás hatására az oroszok új védvonalat kezdtek kiépíteni a kurszki atomerőmű közelében, mivel az Obscsij Kolodeznél álló ukrán csapatok már 50 kilométerre megközelítették a létesítményt.
Orosz közlések szerint mostanra már 76 ezer embert evakuáltak a Kurszki terület határ menti régióiból, ahol a hatóságok egyébként is szükségállapotot hirdettek.
Alekszej Szmirnov megbízott regionális kormányzó azt is elmondta, hogy 15 ember megsérült szombaton késő este, amikor egy lelőtt ukrán rakéta roncsai egy többszintes épületre zuhantak Kurszk városában.
Olekszij Goncsarenko ukrán parlamenti képviselő a támadással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy sokkal közelebb visz a békéhez, mint száz békecsúcs.
A kurszki betörést megelőzően az orosz erők hetek óta folyamatos előrenyomulásban voltak Kelet-Ukrajnában, és a támadás célja több szakértő szerint az, hogy az orosz hadvezetés csapatokat csoportosítson át a szektorba, ami enyhítheti az ukrán védelemre keleten nehezedő nyomást.