Donald Trump szerint a per "manipulált" kísérlet volt arra, hogy meghiúsítsák visszatérését a Fehér Házba, és szerinte egyetlen amerikai sincs biztonságban a politikai indíttatású koncepciós perektől.
Donald Trump pénteken közölte, hogy fellebbez a bűnösségét megállapító döntés ellen – amelynek következtében ő lett az első bűnösnek mondott amerikai elnök –, bár ezzel a lépéssel még várnia kell a július 11-i ítélethirdetésig.
A manhattani Trump-torony előcsarnokában, ahol 2015-ben bejelentette első elnökjelöltségét, Trump elismételte kifogásait, amelyek szerint a per, amelyben 34 vádpontban mondták ki bűnösnek, “manipulált” kísérlet volt arra, hogy meghiúsítsák fehér házi visszatérését, és figyelmeztetett: ez azt mutatja, hogy egyetlen amerikai sincs biztonságban a politikai indíttatású büntetőeljárástól – tudósított a Reuters.
“Ha ezt megtehetik velem, akkor bárkivel megtehetik” – mondta a 77 éves Trump a 33 perces beszédében. Trump, a 2024-es választások republikánus jelöltje a támogatók tapsát követően nem válaszolt az újságírók kérdéseire.
Trumpnak a július 11-i ítélethirdetéstől számítva 30 napja lesz arra, hogy fellebbezést nyújtson be.
Joe Biden demokrata elnök, aki a november 5-i választáson Trump ellenfele lesz, azt mondta, Trump lehetőséget kapott arra, hogy ugyanabban az igazságszolgáltatási rendszerben védekezzen, amely minden amerikaira vonatkozik.
“Vakmerő, veszélyes és felelőtlen dolog bárki részéről azt állítani, hogy ez manipulált volt, csak azért, mert nem tetszik neki az ítélet” – mondta a 81 éves Biden a Fehér Házban.
A csütörtöki történelmi bűnös ítélet az Egyesült Államokat eddig járatlan területre sodorja. Erről itt írtunk bővebben:
A vádpontok, amelyekben bűnösnek mondták ki, legfeljebb négy év börtönbüntetést vonnak maguk után. Mások, akiket ilyen bűncselekményért ítélnek el, gyakran rövidebb büntetést, pénzbírságot vagy próbaidőt kapnak.
Azonban Trumpnak az esküdtekkel és a tanúkkal szembeni nyilvános megnyilvánulásai – amik arra késztették Juan Merchan bírót, hogy 10 ezer dolláros bírságot szabjon ki –, most keményebb bírói büntetést is eredményezhet – mondta Rebecca Roiphe, egy volt New York-i ügyész.
Bármilyen is lesz az ítéletet, valószínűleg felfüggesztik, amíg a fellebbviteli eljárás le nem zajlik. Trump egy közeli szövetségese, Mike Johnson képviselőházi elnök azt jósolta, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság végül hatályon kívül helyezi az ítéletet.
“Szerintem rendbe fogják tenni a dolgot, de ez eltart egy darabig” – mondta a Fox Newsnak.
A bebörtönzés nem akadályozná meg Trumpot abban, hogy kampányoljon, vagy ha győzne, hivatalba lépjen
– tette hozzá a Johnson.
Trump július 11-i elítélése mindössze néhány nappal azelőtt történik, hogy a Republikánus Párt Milwaukee-ban tartandó kongresszusán hivatalosan is őt jelöli elnökjelöltjének.
Trumpot 34 rendbeli bűnösnek találták abban, hogy dokumentumokat hamisított, hogy elfedje a Stormy Daniels pornósztárnak fizetett hallgatási pénzt, amellyel illegálisan befolyásolta a 2016-os választásokat, amelyeken legyőzte a demokrata Hillary Clintont.
Trump ellen még három másik büntetőeljárás van folyamatban – kettő a Biden ellen 2020-ban elszenvedett vereségének megdöntésére tett erőfeszítései miatt –, de a New York-i ítélet lehet az egyetlen, amelyet az amerikaiak szavazása előtt hoznak, mivel a többi ügy jogi huzavonák miatt elhúzódik. Trump mind a négy ügyben ártatlannak vallotta magát, amelyek szerinte politikai indíttatásúak.
Egy, a kampánya belső munkálatait ismerő forrás szerint az ítélet várhatóan arra készteti majd, hogy erősen mérlegelje, hogy egy nőt válasszon alelnökjelöltjének.
Az országos közvélemény-kutatások szerint Trump szoros versenyben van Bidennel, és a Reuters/Ipsos áprilisi felmérésében minden negyedik republikánus válaszadó azt mondta, hogy nem szavazna rá, ha az esküdtszék elítélné bűncselekményért.
Ugyanakkor mindkét párt stratégái megkérdőjelezik, hogy az ítéletnek jelentős hatása lenne a versenyre.
Az internet Trump-párti bugyraiban egyes támogatók zavargásokra, forradalomra és erőszakos megtorlásra szólítottak fel.
Trump kampánya közölte, hogy az ítélethirdetés után 35 millió dollárt gyűjtött össze kis adományozóktól, ami csaknem kétszerese a korábbi napi rekordnak. Több nagy republikánus adományozó közölte, hogy az ítélet ellenére továbbra is adományoz Trump kampányának.
A tanúvallomások nagyot fordítottak az ügyön
Az esküdtszék azt követően találta bűnösnek Trumpot üzleti dokumentumok meghamisításában, miután a tárgyaláson Daniels kifejezett vallomást tett egy szexuális kapcsolatról, amelyet állítása szerint 2006-ban folytatott Trumppal, amikor már házas volt jelenlegi feleségével, Melaniaval. Trump tagadta, hogy valaha is lefeküdt volna Danielsszel.
Trump korábbi megbízottja, Michael Cohen azt vallotta, hogy Trump jóváhagyta a Danielsnek fizetett 130 ezer dolláros hallgatási pénzt. Cohen, aki maga intézte a kifizetést, azt vallotta, hogy Trump jóváhagyta azt a tervet, hogy a visszatérítést jogi munkának álcázott havi kifizetésekkel intézzék.
Az üzleti dokumentumok meghamisítása New Yorkban általában szabálysértésnek számít, de a manhattani kerületi ügyész, Alvin Bragg bűncselekménnyé emelte az ügyet azzal az indokkal, hogy Trump tettével illegális kampánytámogatást rejtett el.
Megválasztása esetén Trump lezárhatja azt a két szövetségi ügyet, amelyek azzal vádolják, hogy illegálisan próbálta megfordítani a 2020-as választási vereségét, és rosszul kezelte a minősített dokumentumokat, miután 2021-ben elhagyta hivatalát.