Világ hvg.hu 2024. május. 17. 15:53

Már a kommunista Csehszlovákia titkosszolgálata is megfigyelte Fico merénylőjét, ám az aktáját nem hajlandó kiadni az ügyészség

A már akkor is lázadó hírében álló Juraj Cintulát Duro fedőnéven tartották nyilván.

Már a kommunista Csehszlovákia titkosszolgálata is megfigyelte Fico merénylőjét, ám az aktáját nem hajlandó kiadni az ügyészség – írja a Paraméter.

Az StB (Statni bezpecnost/Statna bezpecnost, magyarul: Állambiztonság) aktáiban Duro fedőnéven tartották nyilván Juraj Cintulát, aki abban a városban, Nyitrabányán (szlovákul Handlova) dolgozott bányászként, ahol most a Fico elleni merényletet is elkövette.

Cintulát az StB a kommunista rendszer ellenségei között tartotta számon, lázadónak titulálták, és nem is alaptalanul, mivel sztrájkot szervezett, illetve antikommunista röpiratokat is osztogatott.

Az Aktuality szlovák portál szerette volna kikérni a férfi anyagát, ám ezt a Nemzeti Emlékezet Intézete elutasította arra hivatkozva, hogy a merénylet ügyében nyomozó Legfőbb Ügyészség tájékoztatási embargót rendelt el.

Bár a Robert Ficóra öt lövést leadó Juraj Cintulát egy fordítási hiba miatt a magyarországi sajtó egy része baloldalinak könyvelte el, ám egyelőre csak a szélsőjobboldali bekötöttségéről kerültek elő bizonyítékok. Szimpatizált többek között a Slovenski Branci nevű neofasiszta és oroszbarát szervezettel is.

A csehszlovák állambiztonság egyébként a hidegháborús kémjátszmák egyik igen sikeres szervezete volt, többek között az ekkoriban Angliában élő magyar Tarnóy Pétert is sikerült beszervezniük. Az StB-nek az Egyesült Királyságban végrehajtott akcióiról az alábbi cikkünkben írtunk:

A Tarnóy-ügy nyomában: Hogy lett valaki csehszlovák kém a hidegháború idején az Egyesült Királyságban?

Cikkünket a Tarnóy Péter leleplezéséről szóló hírek ihlették, ám fontos hozzátenni, hogy a brit közéletben viszonylagos rendszerességgel buknak le a csehszlovák állambiztonság egykori ügynökei, még miniszter és miniszterelnöki magántitkár is akadt közöttük.

Hirdetés