Világ hvg.hu 2023. december. 27. 16:26

Hiába üzente Navalnij, hogy jól van, szövetségesei aggódnak

Az orosz ellenzéki vezető három hétig ismeretlen helyen volt, majd kiderült, hogy Oroszország legeldugottabb börtönkolóniájába, a Polar Wolf elnevezésű sarkvidéki intézménybe került.

Megkönnyebülésüket fejezték ki Alekszej Navalnij bebörtönzött orosz ellenzéki vezető szövetségesei, hogy a Kreml keddi közlése szerint jól van, írja a The Guardian. Ezzel együtt aggódnak is körülményei miatt, Navalnij holléte három hétig ismeretlen volt, jelenlegi információk szerint a Polar Wolf nevű sarkvidéki börtönbe szállították.

"Ne aggódjatok miattam. Jól vagyok. Teljesen megkönnyebbültem" - írta Navalnij kedden az X-en, miután megérkezett a Moszkvától mintegy 1200 mérföldre északkeletre fekvő Jamalo-Nyenyec régióban lévő Kharpban lévő IK-3 büntetőtelepre.

Kiderült, hol van Alekszej Navalnij

Vlagyimir Putyin orosz elnök legismertebb bírálóját, Alekszej Navalnijt az északi sarkkörtől is északra fekvő egyik börtönbe szállították át - közölte a 2021 óta bebörtönzött 47 éves ellenzéki politikus szóvivője. Navalnij hollétéről három hétig semmit sem lehetett tudni.

A Navalnijt fogva tartó Kharp szigorúan őrzött börtönkolóniát Sztálin idején hozták léte a Szovjetunió gulág-hálózatának részeként, és Oroszország egyik legeldugottabb börtöne. A Polar Wolf kolóniát hegyek és a tundra veszi körül, a téli időszak sötét fagyos és hosszú, a nyarak rövidek és szúnyoginváziótól terheltek. A foglyok többségét súlyos bűncselekményekért ítélték el, köztük gyilkosságért.

Szövetségesei szerint Navalnij áthelyezése összefüggésben állhat a közelgő márciusi elnökválasztással, amely előtt számos Kreml-kritikust bebörtönöztek.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.