Világ MTI / hvg.hu 2023. június. 04. 10:07

Egy kínai hadihajó csaknem nekiment egy amerikai rombolónak a Tajvani-szorosban - videó

Az amerikai védelmi minisztérium elítélte Kína "egyre kockázatosabb" ázsiai akcióit.

Az amerikai védelmi minisztérium vasárnap elítélte a kínai hadsereg "egyre kockázatosabb" akcióit Ázsiában, miután az elmúlt napokban két incidens is történt a két ország hadereje között. "Továbbra is aggódunk a Népi Felszabadító Hadsereg egyre kockázatosabb és kényszerítő jellegű tevékenysége miatt a térségben, beleértve az elmúlt napokat is" - mondta Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője, aki Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel együtt vesz részt Szingapúrban egy biztonsági konferencián. 

A nyilatkozatok azután hangzottak el, hogy az elmúlt tíz napban két incidens is történt, amelyekben amerikai és kínai fegyveres erők vettek részt a Tajvani-szorosban és a Dél-kínai-tengeren. Szombaton az amerikai haditengerészet azzal vádolt meg egy kínai hajót, hogy "veszélyesen" hajózott az egyik rombolója körül, amikor az a Tajvani-szoroson áthaladt együtt egy kanadai hajóval. Erről egy videófelvétel is készült. Egyes hírek szerint száz méterre haladt el a kínai hajó a USS Chung-Hoon amerikai romboló előtt. Utóbbi egy 9200 tonnás, 155 méter hosszú hadihajó.

Kína nem említette az incidenst, de azzal vádolta meg az Egyesült Államokat és Kanadát, hogy "szándékosan bajt okoznak a Tajvani-szorosban". 

Korábban Washington egy kínai vadászpilótát azzal vádolt, hogy május 26-án "indokolatlan agresszív manővert" hajtott végre egy, a Dél-kínai-tenger felett repülő amerikai felderítő repülőgép közelében. Peking ezzel szemben azt vetette Washington szemére, hogy az amerikai gép "szándékosan hatolt be" egy kínai gyakorlótérre, "hogy (felderítő) műveleteket hajtson végre".

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.