Tajvan szerint Kína (megint) provokál.
Kilenc kínai harci repülőgép lépte át pénteken a Kínát és Tajvant elválasztó Tajvani-szoros középvonalát – közölte a tajvani védelmi minisztérium. A minisztérium utólag „irracionálisnak” nevezte a manővert. Közleményükben elítélték a kínaiak berepülését, szerintük ugyanis Kína szándékosan lépte át a középvonalat azért, hogy feszültséget keltsen a szorosban. A tajvani sereg saját harci repülőgépeivel és hadihajóival fokozott figyelemmel követték a helyzetet.
A középvonal nem hivatalos határnak számít Tajvan és Kína között.
Az éppen az Egyesült Államokban tartózkodó Caj Jing-ven tajvani elnök azt mondta a Hudson Institute egy rendezvényén csütörtökön, hogy Kína szándékosan növeli a feszültséget a térségben, de Tajpej mindig óvatosan és higgadtan reagál azért, hogy a világ láthassa: a két fél közül Tajvan az, amelyik felelősségteljesen jár el. A két ország közötti feszültséget tovább élezi, hogy Caj Jing-ven várhatóan jövő héten találkozni fog a washingtoni képviselőház republikánus elnökével, Kevin McCarthyval. Kína megtorlással fenyegette meg Tajvant, ha erre a találkozóra sor kerülne.
Kína a saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és vezetése korábban aláhúzta: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről.
(Címlapképünk archív, 2022-ben készült, illusztráció.)Miért olyan fontos Tajvan a nagyhatalmak játékában?
Kizárt, hogy Nancy Pelosi tajvani látogatása ne lett volna összhangban a Fehér Ház stratégiájával, Washington nagyon is tudatosan kezdte el provokálni azt a Kínát, amely ugyanolyan nagyhatalom akar lenni, mint az Egyesült Államok. Az amerikaiak valószínűleg arra számítanak, hogy Kína nem erőszakkal válaszol a szimbolikus, de barátságtalan lépésre, ami viszont a kínai pártfőtitkár pozícióját gyengíti.