Kína biztonsági kockázatnak minősítette, hogy két amerikai hajó áthaladt a Tajvani-szoroson
A stratégiai fontosságú vízi útvonalat Peking saját területének tekinti.
A stratégiai fontosságú vízi útvonalat Peking saját területének tekinti.
Peking szombaton azzal vádolta meg Berlint, hogy növeli a biztonsági kockázatokat a Tajvani-szorosban, hogy két német hadihajó áthaladt a Tajvant Kínától elválasztó vízi úton.
A felek szót emeltek a Tajvani-szoros status quója és az indiai-csendes óceáni térség szabad hajózhatósága mellett is.
Miután ellenőrizték a hajó és a legénység iratait, a kínaiak távoztak, ám a sziget kormánya szerint a parti őrség emberei szándékosan keltettek pánikot a hajó utasai körében.
A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy vasárnap óta 103 kínai katonai repülőgépet észleltek a tenger felett, és ezt a számot a közelmúltban tapasztalt rekordnak nevezte.
Úgy gondolták, ennél jobb hely nincs a gyakorlatozásra.
Tajvan már független és szuverén, nem kell, hogy kikiáltsa a függetlenségét, aminek esetére Peking háborúval fenyeget – szögezte le Shih-Chung Liu, Tajvan budapesti képviseleti irodájának vezetője, de facto nagykövete. Az ukrajnai háború tanulsága szerinte az, hogy Tajvannak olyan elszántságot és erőt kell mutatnia Kína felé, hogy azt eltántorítsa minden felelőtlen lépéstől, s ebben bírja az USA támogatását. Egy esetleges katonai konfliktus minden eddiginél nagyobb globális chiphiányt okozna, aminek Magyarország is meginná a levét.
Összesen 24 gép repült közel a szigethez, közülük nyolc átlépte a Tajvani-szoros középvonalát.
Nukleáris fegyver hordozására képes H-6 típusú bombázógépet is észleltek, valamint négy kínai hadihajó is megjelent a térségben.
Az amerikai védelmi minisztérium elítélte Kína "egyre kockázatosabb" ázsiai akcióit.
A kínai hadsereg az előző héten a precíziós csapásmérést és Tajvan blokád alá vonását gyakorolta, a művelet múlt hétfőn ért véget.
Háromnapos hadgyakorlatot tartanak a Tajvani-szorosban.