A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy vasárnap óta 103 kínai katonai repülőgépet észleltek a tenger felett, és ezt a számot a közelmúltban tapasztalt rekordnak nevezte.
A tajvani védelmi minisztérium felszólította Kínát, hogy hagyjon fel a „destruktív, egyoldalú lépésekkel”, miután a sziget közelében a kínai katonai tevékenységek erőteljes növekedéséről számolt be, és figyelmeztetett, hogy az ilyen magatartás a feszültségek növekedéséhez vezethet – írja a Guardian.
Kína, amely a demokratikusan kormányzott Tajvant saját területének tekinti, az elmúlt években rendszeresen tartott hadgyakorlatokat a sziget körül, mivel igyekszik szuverenitási igényeit érvényesíteni és nyomást gyakorolni Tajpejre.
A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy vasárnap óta 103 kínai katonai repülőgépet észleltek a tenger felett, és ezt a számot a közelmúltban tapasztalt rekordnak nevezte.
Az elmúlt 24 óra kínai tevékenységeit bemutató térképük azt mutatja, hogy a vadászgépek átlépték a Tajvani-szoros középvonalát, amely nem hivatalos határként szolgált a két fél között, amíg Kína egy évvel ezelőtt rendszeresen el nem kezdte megsérteni azt.
Más repülőgépek Tajvantól délre repültek át a Basi-csatornán, amely elválasztja a szigetet a Fülöp-szigetektől. Kína vasárnapi tevékenysége komoly kihívást jelent a szoros biztonságára és a régióra nézve – áll a minisztérium közleményében.
A kínai védelmi minisztérium nem reagált azonnal a kommentárra vonatkozó megkeresésre.
A tajvani védelmi minisztérium a múlt héten megjegyezte, hogy a júliustól szeptemberig tartó időszak hagyományosan a legforgalmasabb a part menti kínai hadgyakorlatok szempontjából. Kína megerősíti légierejét Tajvannal szemben, új vadászgépek és drónok állandó telepítésével a kibővített légi bázisokon – közölte a tajvani védelmi minisztérium a szeptemberben megjelent, szokások kétéves jelentésében.
A múlt héten a kínai kormány bemutatta az „integrált fejlődés új útját” Tajvannal, beleértve a tajvaniak számára a Kínában való élet, tanulás és munkavállalás megkönnyítését célzó javaslatokat.
Ezzel egyidejűleg Peking az elmúlt években nem látott mennyiségben küldött hadihajókat a Tajvantól keletre fekvő vizekre, ami elemzők szerint azt jelzi, hogy Kína, hónapokkal a Tajvanon esedékes elnökválasztás előtt dönteni készül a békés "újraegyesítés" és a katonai erőszak között.