A világ legfiatalabb miniszterelnökeként kezdte, most az ellenzékben folytatja majd politikai pályafutását Sanna Marin, aki belföldön és külföldön egyaránt népszerű, pártja mégis elvesztette a hétvégén a finnországi törvényhozási választásokat.
"A finn nép döntött, és a demokrácia ünnepe mindig csodálatos dolog. Jó okunk van arra, hogy örüljünk ennek az eredménynek” – Sanna Marin finn miniszterelnök április 2-án este ezekkel a szavakkal ismerte el választási vereségét, miután a Finn Szociáldemokrata Pártja 19,9 százalékos eredményével a harmadik lett a vasárnapi voksoláson. A 200 fős finn törvényhozásba a képviselőket nyílt listás arányos képviseleti rendszerben választják (belépési küszöb nincs), Sanna Marin pártja 43 helyet szerzett, ami egyébként hárommal több, mint négy évvel ezelőtt.
Milyen kormány alakulhat a vasárnapi eredmények nyomán a friss NATO-tag Finnországban, és hogy mi vezetett ahhoz, hogy a népszerű fiatal miniszterelnök ellenzékbe kényszerüljön?
Nagykoalíció kellhet a kormányzáshoz
A választás egyértelmű győztese a másik tradicionális nagy párt, a jobbközép-konzervatív Nemzeti Szövetség, amely a voksok 20,8 százalékát húzta be, ezzel 48 helye lesz a törvényhozásban, 10 hellyel több 2019-hez képest. A Nemzeti Szövetség vezetője Petteri Orpo volt pénzügyminiszter, ő vezeti majd a koalíciós tárgyalásokat. A második helyen végzett a szélsőjobboldali Finnek Pártja 20,1 százalékkal, 7 helyet tudtak javítani, 46 képviselővel lesznek jelen a törvényhozásban.
101 képviselő kell a kormányalakításhoz, ez ugye sem a szociáldemokratákkal, sem a szélsőjobboldallal nagykoalícióban nem eredményezhetne kormányalakítást, tehát ennél szélesebb koalíció kell. A kérdés most az, melyik irányba megy majd a győztes Nemzeti Szövetség. Ahogy a Választási földrajz blog írja, lehetséges egy nagykoalíció a Nemzeti Szövetség–Szociáldemokraták–Kereszténydemokraták–Svéd Néppárt részvételével, nekik együtt 105 képviselőjük van, vagy egy tisztán jobboldali koalíció, amiben a konzervatívok a szélsőjobbal, a kereszténydemokratákkal, a Svéd Néppárttal vagy a Centrum Párttal lépnek szövetségre, noha az utóbbi már jelezte, hogy miután egymás után két kormányban is benne voltak (egyszer koalíciós partnerként, egyszer vezető frakcióként), és választásról választásra veszítenek a népszerűségükből, ebből a körből most kimaradnának, és ellenzékben építenék fel magukat újra.
A Svéd Néppárt pedig, amely az ország svéd kisebbségét képviseli, nem szívesen venne részt egy olyan kormányban, amiben a nacionalista Finnek is benne vannak, akik évek óta a svéd, mint második hivatalos nyelv kivezetését követelik. A Finnek Pártja és a Nemzeti Szövetség között leginkább az EU-t érintő kérdésekben van súrlódás, előbbi ugyanis legszívesebben kivezetné az országot az unióból, míg a Nemzeti Szövetség oszlopos tagja az Európai Néppártnak, és a szövetségen belül képzeli el az ország jövőjét.
A szociáldemokratákkal kötött koalíciót pedig a Nemzeti Szövetség szavazói nem szeretnék. Ahogy a Süddeutsche Zeitung írja, amikor Orpót arról kérdezték, hogy lehetséges volna-e a koalíciókötés az eddig kormányzó szociáldemokratákkal, az egész terem fújjolt. Míg a Finnek Pártjával EU-s ügyekben nincs egyetértés, addig a szociáldemokratákkal leginkább gazdaságpolitikai kérdésekben feszültek egymásnak a kampányban. Orpóék csökkentenék a szociális kiadásokat és az adókat, míg a szociáldemokraták adóemeléssel képzelik el az államadósság visszaszorítását.
A koalíciós tárgyalások tehát keménynek ígérkeznek, de ahogy Petteri Orpo április másodikán este mondta: bízik a finn tárgyalási hagyományban, meg fognak tudni állapodni.
A rocksztár
Finnországnak soha nem volt még annyira ismert miniszterelnöke, mint Sanna Marin, aki miután az ötpárti koalíciót vezető szociáldemokrata miniszterelnök 2019 végén megbukott, 34 évesen Finnország legfiatalabb kormányfője lett. Abban a bő három évben, amíg Finnországot vezette, sikerrel menedzselte a koronavírus-járványt és az oroszok ukrajnai háborújával kapcsolatos politikát, valamint országa NATO-csatlakozását.
Így néz ki a finn miniszterelnök, amikor rockfesztiválon bulizik
A 37 éves Sanna Marinról köztudott, hogy szeret bulizni, most a turkui rockfesztiválon tette ezt. A most hétvégén Turkuban zajló Ruisrock Festival szombaton tett ki egy fotót, amin a finn miniszterelnök látható - abszolút fesztiválozós dresszben. A szociáldemokrata Sanna Marin tavaly egy másik bulin való részvételéért volt kénytelen bocsánatot kérni.
Az, hogy most elveszítette a választásokat, nem volt meglepetés, már január elején ezt jósolta a legtöbb közvélemény-kutatás, a finn parlamenti választások pedig rendszerint szorosak, 2019-ben mindössze egy mandátummal nyertek a szociáldemokraták. A Foreign Policy elemzése mutat rá arra, hogy Marin pártja egyébként jobban állt a mostani választások előtt a közvélemény-kutatásokban, mint 2019-ben, amikor kormányt alakíthattak, a két másik nagy párt azonban még inkább feljött, különösen a Nemzeti Szövetség, akik régóta támogatták az ország NATO-csatlakozását.
A finn Helsingin Sanomat nevű újság csináltatott decemberben egy közvélemény-kutatást, amiből az derül ki, hogy a finnek 64 százaléka szerint Marin "nagyon jó" vagy "elég jó" munkát végzett miniszterelnökként. Marint az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos megnyilvánulásai tették különösen népszerűvé otthon és külföldön egyaránt, például amikor újságírói kérdésre azt mondta, Oroszországnak az egyetlen kiút a háborúból, ha elhagyja Ukrajnát. Miniszterelnökként többször járt a háború sújtotta országban, köztük Bucsában, orosz katonák által elkövetett háborús bűncselekmények helyszínén.
Marin fiatal nőként friss arcot adott a balközépnek Európában, a táncolós videóval és a bőrdzsekis, rockkoncertes fotókkal pedig úgy rárúgta a hagyományos nemi szerepekre az ajtót, hogy Nacsa Olivér a székről lefordul. Feminista és baloldali ikon lett, tényleg nagyon sokan odavannak érte, aminek a legjobban talán a szociáldemokraták örülnek, egyik párt sem szereti ugyanis, ha kizárólag ősz férfiakkal azonosítják a választók.
"Sajnos még mindig léteznek ezek az íratlan szabályok a nők számára, különösen az ilyen pozíciókban dolgozó nők számára, hogy nem szabad embernek lenni" – mondta februárban a CBS Newsnak. "Engem nem érdekelnek ezek a szabályok. Nem hiszem, hogy teret kellene adnunk a szexizmusnak vagy a nőgyűlöletnek."
„Táncoltam, énekeltem, buliztam, mindent teljesen jogszerűen" - reagált a finn miniszterelnök a buligate-re
Kikerült néhány videó arról, ahogy Sanna Marin a barátaival bulizik. Sokan ezt már túlzásnak tartják.
Ahogy a fenti nyilatkozat is jelzi, még Finnországban sem könnyű menet 34 éves nőként bekerülni a kormányba, pláne a tetejére. Marin ebből a szempontból egy nagyobb trend része volt, hivatali ideje alatt történt, hogy egyszerre volt női miniszterelnöke Svédországnak, Észtországnak, Litvániának, Dániának, Norvégiának és Izlandnak. A mostani finn választáson a jelöltek 42,9 százaléka volt nő. (A 199 fős magyar parlamentben 27 női képviselő ül, ez felfelé kerekítve 13,6 százalékos arányt jelent. A kormányban egy nő van, vagyis feleannyi, mint ahány János.)
A finneket ugyanakkor a jelek szerint sem a rocksztárság, sem a női egyenjogúság területén elért eredmények nem érdekelték, legalábbis annyira nem, hogy kormányon tartsák Marint. De akkor mi érdekelte őket? Hát az anyagi helyzetük. A kampányban Marin fő kihívójának tekintett Petteri Orpo főleg bel- és gazdaságpolitikai témákkal házalt, olyan dolgokkal, mint az infláció, az államadósság, a szociális kiadások vagy az adócsökkentés. Ezek azok a témák, amelyekben tradicionálisan egymásnak feszül a jobb- és a baloldal, Finnországban pedig különösen adta magát, hogy ezekre legyen kihegyezve a választás, külpolitikai kérdésekben ugyanis a két (három) fő erő egyetértésben van: Ukrajnát támogatni, a NATO-hoz pedig csatlakozni kell.
A Foreign Policynek nyilatkozó Teivo Teivainen, a Helsinki Egyetem politológusa így foglalta össze a helyzetet: "A saját országodban talán nyilvánvalónak tűnik, de te nem rocksztár vagy, te egy politikai irányzat, egy politikai párt képviselője vagy. Vannak emberek, akik szeretik a pártodat, és vannak emberek, akik nem szeretik a pártodat."