Az első négy darab Leopard 2 A4-es megérkezett Mateusz Morawieczki miniszterelnökkel Kijevbe. Az ukrán harckocsivezetők Lengyelországban gyakorolják a kezelését.
A lengyel Leopardok már Ukrajnában vannak – közölte pénteken, az ukrajnai orosz invázió egyéves évfordulóján Mariusz Blaszczak lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter az Andrzej Duda által összehívott, a nemzetbiztonsági tanács ülésén. Az ülésen Mateusz Morawieczki nem vett részt, ő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyal Kijevben. „Kissé mosolyogva mondom, hogy Leopardjainkat vitte oda az általunk kezdeményezett tankkoalíció segítségének első részeként” – jelentette ki Duda.
Lengyelország – Németországgal való megállapodásuk alapján – Leopard 2 A4-es típusú harckocsikat szállít Ukrajnába, Németország pedig a jelenleg legkorszerűbbnek számító Leopard 2 A6-os típusú harckocsikkal segíti az Oroszország elleni háborút. Leopard 2-es harckocsiból Lengyelország és Németország is 14-14 darabot szállít Ukrajnának. Mateusz Morawieczki Kijevben később kissé árnyalta a képet: azt mondta, az első négy harckocsit adták át.
Mateusz Morawiecki: 5 tanulság a háború egy éve után
Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a 21. század legnagyobb geopolitikai rémálma végre véget érjen - írja a hvg.hu-n is publikált cikkében Mateusz Morawiecki, Lengyelország miniszterelnöke.
A lengyel nemzetvédelmi miniszter felidézte: tavaly novemberben Duda elnök a nyugati gyártmányú harckocsik ukrajnai szállítását célzó nemzetközi koalíció összeállítására tett javaslatot. Azt is elmondta, hogy ukrán katonák közben a nyugat-lengyelországi Swietoszówban gyakorolnak Leopard 2 típusú harckocsikkal, oktatóként lengyelek mellett kanadai és norvég katonák is részt vesznek a kiképzésben.
Ukrajna fegyverzetéről és a háborúról a Fülke legutóbbi adásában beszélgettek kollégáink:
Fülke: Wagner-csoporttól Leopard tankokig - egy év a modern frontvonalon
Mi jár egy újságíró fejében egy aknamezőn? Hogyan bújnak elő azok, akiket hét hónap orosz megszállás után felszabadítanak? Mi történik ott, ahol még mindig zajlanak a harcok, és hogyan lehet ezt az egészet feldolgozni? Erről mesélt közéleti podcastunk legfrissebb adásában kollégánk, aki másfél hetet töltött a Putyin által annektált területeken.