Világ hvg.hu 2023. február. 13. 10:50

A nagy támadásra készülődvén komolyan feladja a leckét az oroszoknak a szárnyak biztosítása

A közel 1300 kilométeres frontvonal két szélén is komoly galibát okozhat egy sikeres ukrán áttörés.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A helyszínről származó képek alapján az oroszok tovább erősítik állásaikat a zaporizzsjai területen – írja a brit védelmi minisztérium. Az oroszok itt Vaszilivka és Orihiv között építettek ki védelmi vonalakat.

Annak ellenére, hogy jelenleg a hadműveleti fókusz a Donbasz közepére irányul, az orosz hadvezetést nagyban aggasztja a csaknem 1300 kilométerre (pontosan 1288) kiterjedő frontvonal szárnyainak biztosítása. Ez az aggodalom érhető tetten a zaporizzsjai és luhanszki erődítési munkálatokban, illetve az ottani csapatok megerősítésében.

Egy komolyabb ukrán áttörés ugyanis Zaporizzsjában elvághatná a megszállt területeket az oroszországi Rosztovtól, illetve a Krímtől, ha pedig az ukrán siker helyszíne Luhanszk lenne, azzal még távolabbra kerülne Moszkva a leghőbb vágyától, ami a Donbasz maradéktalan elfoglalása.

Nagyon messze még a vége az ukrajnai háborúnak

Az orosz erők kínos lassúsággal haladnak előre Kelet-Ukrajnában, a jelenlegi ütem és az előrenyomulással járó veszteségek alapján kizártnak tekinthető, hogy Moszkva belátható időn belül elérné minimális célját, a Donyec-medence teljes elfoglalását, illetve a vele határos két - Oroszország által bekebelezett - megye megszállását.

Ez adja az orosz hadvezetés nagy dilemmáját is, hogy a két egyaránt fenyegető veszély közül melyiket jelölje meg reálisabbnak, tehát melyik kivédésére különítsen el extra forrásokat. Mert arra a mozgósításból származó extra emberanyag birtokában sem képes, hogy egyszerre biztosítsa maximálisan mindkét szárnyát egy ukrán áttörési kísérlettől és közben még a donyecki területen a kellő eréllyel végre is hajtsa azt a nagy támadást, amit mindenki vár már hetek óta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.