Joe Biden nem adott parancsot a szerkezet kilövésére, az ugyanis veszélyes lehet a léggömb alatti területen élőkre.
Néhány napja észleltek egy, a feltételezések szerint kínai megfigyelő léggömböt az Egyesült Államok felett – írja az NBC News hivatalos források alapján.
Pat Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője azt mondta, hogy a sztratoszférikus megfigyelő ballon jelenleg az Egyesült Államok kontinentális része felett tartózkodik, az USA hadserege pedig megfigyeli és nyomon követi azt.
Az amerikai hírcsatorna úgy tudja, hogy a szerkezetet szerdán Montana állam fölött észlelték, a Twitteren az alábbi felvétel látható róla:
Not gonna lie. First, I thought this was a #ufo. Then, I thought it was @elonmusk in a Wizard of Oz cosplay scenario. But it was just a run-of-the mill Chinese spy balloon! pic.twitter.com/cBV7goF6Sv
— Chase Doak (@ckdoak) February 2, 2023
Joe Biden is tud a dologról, és bár korábban F22-eseket is készenlétbe helyeztek a léggömb esetleges kilövésére, a katonai vezetők nem javasolták a léggömb kinetikus megsemmisítését, mivel az esetleges törmelékmező veszélyezteti a földön tartózkodó emberek biztonságát.
Az Egyesült Államok biztos abban, hogy a léggömb Kínához tartozik, mondta egy névtelenül nyilatkozó, magasrangú kormánytisztviselő. Ő állította azt is, hogy kommunikáltak a kínai kormánnyal "több csatornán keresztül itt Washingtonban és Pekingben egyaránt", de azt nem árulta el, hogy a kínaiak elismerték-e, hogy az övék a megfigyelő eszköz.
CIA: Kína négy éven belül kész lehet Tajvan megtámadására
Az amerikai hírszerzés szerint a kínai elnök arra utasította országa hadseregét, hogy 2027-re álljon készen Tajvan lerohanására – közölte a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója csütörtökön Washingtonban.
William Burns egy washingtoni egyetemen tartott előadásában beszélt erről, de megjegyezte, mindez nem jelenti azt, hogy a kínai vezető eldöntötte, 2027-ben, vagy máskor megtámadja a szigetet, viszont jó jelzi céljait.
A CIA vezetője hírszerzési információkra hivatkozó elemzésében hangsúlyozta, hogy nem szabad alábecsülni a kínai elnök Tajvanra vonatkozó ambícióit, még akkor sem, ha Hszi Csin-pingre "kijózanítóan" hatott az orosz hadsereg teljesítménye Ukrajnában, és ebből megpróbálja levonni a tanulságokat.
A kínai-orosz viszonyról William Burns azt mondta: hiba volna a két fél egymás iránti elköteleződését alábecsülni, ugyanakkor "ez nem egy korlátok nélküli barátság".