Az ausztrál hatóságok a hatályos törvények felülvizsgálatát ígérték az ügyben.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, megtalálták Ausztráliában azt az apró, de nagyon veszélyes radioaktív kapszulát, amely a múlt héten tűnt el a Rio Tinto bányászati óriásvállalattól.
A BBC szerint a nyolcszor hat milliméteres kapszulát a katasztrófavédelem munkatársai találtak meg. Speciális felszerelést, többek között sugárzásérzékelőket is használtak a kereséshez, miközben végigkövették a kapszula által potenciálisan megtett nagyjából 1400 kilométeres szakaszt Nyugat-Ausztrálián keresztül.
A meglelt kapszulát a rajta szereplő sorozatszám alapján tudták beazonosítani, miután egy speciális felszereléssel felszerelt, óránként 70 kilométeres sebességgel haladó járművük sugárzást észlelt. Ezután hordozható érzékelő berendezéssel lokalizálták a kapszulát, amelyet az indítási helyétől nagyjából 200 kilométerre, az út szélétől körülbelül 2 méterre találtak meg.
A kapszula körül 20 méteres „forró zónát” alakítottak ki, majd ólomtartályba helyezték. Biztonságos helyen tárolják, mielőtt csütörtökön Perth városába szállítják.
Az ausztrál hatóságok a hatályos törvények felülvizsgálatát ígérték az ügyben, ugyanis Anthony Albanese miniszterelnök egy perthi sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a radioaktív anyagok biztonságos kezelésének elmulasztásáért kiszabott jelenlegi bírság „nevetségesen alacsony”.
Úgy vélik, hogy a kis mennyiségű cézium-137-et tartalmazó kapszula – amely bőrkárosodást, égési sérüléseket vagy sugárbetegséget okozhat – akár két héttel ezelőtt is eltűnhetett. A hatóságok szerint ennek a sugármennyiségnek való kitettség olyan, mintha „egy óra alatt 10 röntgenvizsgálatnyi sugárzást kapnánk, csak hogy kontextusba helyezzük, és annyi természetes sugárzást kapnánk egy év alatt séta közben” – mondta Andrew Robertson, Nyugat-Ausztrália egészségügyi főfelügyelője a hét elején.
A Rio Tinto bányászati óriás bocsánatot kért az eszköz elvesztése miatt, és ígéretet tett arra, hogy vizsgálatot indít a történtek kivizsgálására.