Joseph Wu annak ellenére sem tart egy küszöbön álló inváziótól, hogy manapság naponta sértik meg a sziget légterét kínai vadászgépek.
Kína egyre nagyobb hajlandóságot mutat Tajvan megtámadására, leginkább azért, hogy elterelje a figyelmet a belpolitikai problémáiról – mondta a Sky Newsnak adott interjúban Joseph Wu, a sziget külügyminisztere. Wu még a konkrét évet is megjelölte, amikor a legvalószínűbb, hogy bekövetkezik az invázió, ez pedig szerinte 2027 lesz.
Minderről akkor beszél, amikor a két terület közötti feszültségek évek óta nem látott szintre nőttek, és mostanra már a napi rutin részévé vált, hogy kínai vadászgépek megsértik a sziget légterét.
Wu elmondta azt is, hogy szerinte az érvényben lévő status quót eredményező megállapodás, amely szerint Tajvan egy önrendelkezéssel bíró, de függetlenségét nem kinyilvánító terület, nem tartható fenn a végtelenségig. Ez azt jelenti, hogy a sziget egy nap vagy újraegyesül Kínával, vagy kikiáltja a függetlenségét.
Azért éppen 2027-re prognosztizálja a külügyminiszter a kínai támadást, mert az lesz az év, amikor Hszi Csin-ping megkezdheti a negyedik ciklusát. Ha addig semmi jelentőségteljeset nem tud felmutatni, talán más ötletei támadhatnak a történelemkönyvekbe való bevonulásra.
„Ha megnézzük Kína helyzetét, láthatjuk, hogy a gazdasága romlik, az emberek nem túl boldogok, az ingatlanpiaca összeomlófélben. Amennyiben Hszi nem képes úrrá lenni a belpolitikai helyzeten, akkor külpolitikai krízist fog teremteni, amivel elterelheti a lakosság figyelmét, vagy megmutathatja a kínaiaknak, hogy mégis csak elért valamit” – magyarázta.
A hirtelen eszkalációt csak önmérséklettel lehet megakadályozni
Wu szerint sokkal nagyobb valószínűséggel történhet most meg a legrosszabb, mint az elmúlt években. Erre példaként a kínai és a tajvani légierő gépeinek egymáshoz viszonyított közelségét hozta fel. „Amennyiben átlépik a szigettől 24 tengeri mérföldre (nagyjából 44 kilométerre) húzódó zónahatárt, a fegyverrendszereinknek célba kell venniük a gépeiket, amiből könnyen lehet baleset, még akkor is, ha a kínai pilóta nem szándékosan hatolt be a zónába. Gyakori, hogy egy apró kis baleset hatalmas háborút robbant ki” – mondta Wu, majd hozzátette: „A hirtelen eszkalációt csak önmérséklettel lehet megakadályozni, a pilótáink nagyon jól képzettek és pontosan tudják, hogy nem adhatják le az első lövést.”