Világ hvg.hu 2022. november. 16. 10:15

Dühös tömegek lázadtak fel a Covid-lezárások ellen Kínában

Az embereknek elegük lett abból, hogy nem mehetnek dolgozni se.

Rohamosztagosokat vezényeltek az utcákra Kantonban (Kuangcsou), ahol dühös tömegek lázadtak fel a szigorú járványügyi lezárások ellen – írja a BBC.

Kínában még mindig érvényben van az úgynevezett zéró-Covid politika, melynek értelmében csírájában kell elfojtani minden lehetséges fertőzési hullámot, akár olyan áron is, hogy szigorúan lezárnak egy gyárat, vidámparkot, irodaházat vagy akár egy egész települést.

A dél-kínai metropolisz egyik, javarészt szegény vendégmunkások lakta kerületében kijárási tilalom van érvényben, ami miatt egyre feszültebbé váltak az ott lakók. Arra panaszkodtak, hogy nincs bevételük, mivel nem tudnak munkába menni, ráadásul a lezárások miatt eleve élelmiszerhiány tapasztalható a városban, az árak pedig az egekbe szöktek.

A feszültséget tetézte, hogy olyan – a BBC szerint megalapozatlan – pletykák kezdtek el terjedni, amelyek szerint a tesztelő cégek hamisítják a PCR-eredményeket, hogy mesterségesen növeljék a fertőzések számát, ezzel növelve a saját profitjukat.

A zéró-Covid politikába belefáradt, elkeseredett és dühös kantoniak több éjszakán át dulakodtak a lezárásokat biztosító, fehér védőfelszerelésbe öltözött, úgynevezett Covid-megelőzési tisztviselőkkel.

Hétfőn odáig fajult a dolog, hogy kordonokat téptek le, tömegesen menekültek a lezárások elől és összecsaptak a helyszínre kivezényelt rohamrendőrökkel is.

Kínában jelenleg egyelten olyan tartomány sincs, ahonnan az elmúlt napokban nulla megbetegedést jelentettek volna. Kína vezetése ragaszkodik a zéró-Covidhoz, a helyi önkormányzatok viszont országszerte küzdenek a szigorú szabályok betartatásával. Nemrég egy nyugat-kínai városban, Lancsouban élő férfi okolta a járványügyi intézkedéseket a 3 éves fia haláláért. A gyerek füstmérgezést kaphatott, mert a lezárások miatt nem jutott időben kórházba.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.