Világ hvg.hu 2022. október. 17. 19:19

Egyelőre egy fillér EU-s pénzt sem kapnak a lengyelek

A helyreállítási alapot és a kohéziós alapot is elzárják előlük, amíg a lengyel kormány nem teljesíti a bíróságok függetlenségével kapcsolatos összes feltételt.

Minden Lengyelországnak járó uniós forrást visszatart az Európai Bizottság, amíg a lengyel kormány nem teljesíti a bíróságok függetlenségével kapcsolatos összes feltételt, írja a Rzeczpospolita című lap nyomán a G7.hu. A lépésről Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője nyilatkozott a Rzeczpospolitának hétfőn, Brüsszelben.

A lengyel bíróságok függetlensége eddig csak a helyreállítási alap (RRF) 35,4 milliárd eurós forrásai szempontjából volt érdekes. Ennek folyósítása az EU által megfogalmazott jogállamisági kifogások, főképp tehát a bírósági rendszer átalakítása miatt csúszott. A lengyel szejm május végén megszavazta ugyan az EU által bírált bírósági fegyelmi kamara megszüntetését, de ez csak szimbolikus lépés volt, a pénzekhez továbbra se férhettek hozzá. Ursula von der Leyen júniusban ki is jelentette, hogy a lengyel terv jóváhagyása egyértelmű, az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosításához fűződő kötelezettség-vállalások teljesítéséhez kötődik. Szeptemberben ráadásul a lengyel államfő olyan bírókat is kinevezett a Legfelső Bíróság új fegyelmi testületébe, akik az EU Bírósága szerint nem törvényesen váltak bíróvá.

A hétfői nyilatkozat értelmében most már a kohéziós alap 76,5 milliárd eurójától is elzárták Lengyelországot, mindaddig, míg nem teljesíti az EU által szabott jogállamisági feltételeket. A felzárkóztatási alap Kelet-Közép-Európában a legnagyobb uniós támogatási forma: az európai átlag 75 százalékánál szegényebb régióknak jár, és abszolút összegben éppen Lengyelország a legnagyobb kedvezményezettje.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.