Megint vétóval fenyegette a svéd és a finn NATO-csatlakozást Erdogan, újra Odesszát támadták az oroszok, míg Ukrajna újabb orosz lőszerraktárat semmisített meg. Putyin Iránba látogatott, az ukrán parlament megszavazta a főügyész és a biztonsági főnök kirúgását. Nem hisznek a németek a Gazpromnak, de az attól még terjeszkedik. Összefoglaló.
Újra vétóval fenyegette meg a svéd és a finn NATO-csatlakozást Recep Tayyip Erdogan. A török elnök azt mondta, „feltételesen jóváhagytuk Svédország és Finnország NATO-tagsági folyamatának megkezdését. Szeretném még egyszer emlékeztetni Önöket, hogy rögtön befagyasztjuk a folyamatot, ha nem teszik meg a feltételeink teljesítéséhez szükséges lépéseket,” majd hozzáfűzte, úgy látják, Svédország "nem áll túl jól ezen a téren." A török feltételek értelmében Helsinki és Stockholm megállapodott abban, hogy nem nyújtanak támogatást a kurd Népvédelmi Erők, más néven YPG számára, amelyet Törökország terrorszervezetnek tekint. A fenyegetéssel ugyanakkor vélhetően csak az egyezmény betartásának fontosságára figyelmezteti a török elnök a két skandináv országot, mert a megállapodás óta új fejlemény nem történt.
Erdogan már megint vétóval fenyegeti a svéd és a finn NATO-csatlakozást
Mivel új fejlemény a megállapodásuk óta nem történt, vélhetően csak az egyezmény betartásának fontosságára figyelmezteti a török elnök a két skandináv országot.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára felszólította az Európai Parlament tagjait, hogy „hagyják abba a panaszkodást, inkább szedjék össze magukat és támogassák” Ukrajnát. Az USA külügyminisztériuma közben közölte: a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök belső köreiben a közelmúltban történt személyi változások után is megosztja hírszerzési értesüléseit Ukrajnával. Az ukrán parlament később megszavazta a főügyész és a biztonsági főnök kirúgását, napokkal azután, hogy felfüggesztették őket, mert állítólag nem sikerült kiszűrniük az orosz kollaboránsokat a hivatalukban.
Újra Odesszát támadták az oroszok, a rakétatűzben legalább hat ember megsérült, köztük egy gyermek. Kramatorszk városának központi részén is orosz rakéta csapódott be, legalább egy civil meghalt. Eközben Nova Kahovkánál az ukrán tüzérség egy újabb orosz lőszerraktárat semmisített meg. A brit védelmi minisztérium a keddi helyzetértékelése szerint az orosz hadvezetésnek lényegében a háború megkezdése óta problémát jelent az alakulatok harcértékének fenntartása és mostanra ez a probléma akuttá vált. Az emberhiány mellett az orosz döntéshozóknak abban is dűlőre kell jutniuk, hogy a Donbaszban, keleten zajló offenzíva támogatására, vagy a Herszonnál bekövetkezett déli ukrán ellentámadás visszaverésére használják-e a még megmaradt tartalékaikat.
Az oroszoknak el kell dönteniük, hogy a tartalékaikat a Donbasznál, vagy Herszon mellett vetik be
Az orosz hadvezetés számára egyre égetőbb problémát jelent az Ukrajnában harcoló alakulataik harcértékének fenntartása.
Vlagyimir Putyin Iránba látogatott. Az orosz elnök Teheránban egy háromoldalú találkozón vett részt Ebrahim Raiszi iráni elnökkel és Recep Tayyip Erdogan török államfővel, melyen a szíriai helyzet mellett téma volt az ukrán gabonaexport kérdése is. A csúcs előtt az orosz külügyminisztérium kiadott egy "gabonaexport-kisokos" közleményt, amelyben állítása szerint „megcáfolja az ukrán gabonaexporttal kapcsolatos mítoszokat.” Ez nem igazán sikerült, mert a szöveg nem fejti ki a valóság minden részletét. És úgy tűnik, nem találkozott teljes mértékben a tényekkel Nagy István agrárminiszter múlt heti terve sem, mely szerint Magyarország területén keresztül felgyorsítható a beragadt 20 millió tonnányi ukrán gabona elszállítása. Vásárhelyi Árpád logisztikai szakember szerint a magyar vasúton és közúton nem lehet ennyi gabonát elszállítani.
Az iráni csúcs farvizén érkezett a hír, hogy az orosz állami gázóriás, a Gazprom olaj- és gázipari beruházásokat fog végrehajtani az országban, 40 milliárd dollár értékben. Más fejlemény is volt Gazprom-téren: az egyik legnagyobb európai ügyfele, a német Uniper közölte, hogy nem veszi be az orosz fél vismaior-magyarázatát az Északi Áramlat 1 gázszállításának letekerésére. A Reuters viszont úgy értesült, hogy a csütörtökig még karbantartás alatt álló gázvezetéken a munkálatok befejeztével újra megindul a gázszállítás Európa felé, így elmaradhat az energiaellátási krízis, amitől az egész kontinens tart. Viszont továbbra sem a teljes kapacitásán fog üzemelni a vezeték, hanem a szállítmányok július 11. előtti szintje tér vissza, ami nagyjából 60 százalékkal marad el a szerződéses mennyiségtől. A kevés is több a semminél, ennek is örülni kell, mert a Nemzetközi Valutaalap figyelmeztetése szerint az orosz gázszállítások teljes leállása akár 6 százalékkal is csökkenthetné a legsebezhetőbb uniós országok GDP-jét, és recesszióba taszítaná őket.
Reuters: újraindítják az oroszok a gázszállítást az Északi Áramlat 1-en
A vezeték karbantartásának csütörtöki befejezése utáni megint megindul a gáz Európa felé a Reuters értesülése szerint, így elmaradhat az energiaellátási krízis, amitől az egész kontinens tart.
Újabb, már a hetedik szankciós csomagján dolgozik az EU, és a szankcionáltak listájára felkerülhet az orosz Sberbank is. A 48 tisztviselőt és kilenc szervezetet tartalmazó új szankciós lista az Éjszakai Farkasok motoros klub vezetőit, színészeket, politikusokat, az orosz biztonsági szolgálat helyettes vezetőjét, a már korábban szankcionált oligarchák családtagjait és katonákat is érint.
Az Európai Bizottság 500 millió eurós alap létrehozását javasolta, amelyet a tagországok közös védelmi beszerzéseinek és fegyverkészletük feltöltésének ösztönzésére fordítanának 2022 és 2024 között az uniós költségvetésből.
Felkerülhet a Sberbank az EU szankciós listájára
Az EU által összeállított hetedik szankciós csomagba színészek és a putyinista orosz motoroscsapat, az Éjjeli Farkasok vezetői is bekerülnek.