Világ hvg.hu 2022. június. 27. 22:32

Beállt az orosz államcsőd, rakétatámadás ért egy civilekkel teli ukrajnai plázát – ez történt a háború 124. napján

Oroszországnak bár lenne pénze kifizetni a hitelét, de a nemzetközi szankciók miatt nem tudnak külföldi bankoknál devizában fizetni. Az orosz rakétacsapás, amely egy zsúfolt bevásárlóközpontot ért a közép-ukrajnai Kremencsuk városában, legalább 10 ember halálát okozta és 40-et megsebesített.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Vasárnap éjjel lejárt a türelmi idő Oroszország 100 millió dollárnyi kötvényfizetésére, ezzel pedig technikailag beállt az ország fizetésképtelensége. Oroszországnak bár lenne pénze kifizetni a hitelét, de a nemzetközi szankciók miatt nem tudnak külföldi bankoknál devizában fizetni. az orosz eurókötvényekkel március eleje óta válságos szinten kereskednek, a központi bank devizatartalékai be vannak fagyasztva, a legnagyobb bankok pedig nem férnek hozzá a globális pénzügyi rendszerekhez. Oroszország utoljára több mint egy évszázaddal ezelőtt került csődbe külföldi hitelezőivel szemben, amikor a Lenin vezette bolsevikok 1918-ban megtagadták a cári időszakból származó adósságok törlesztését.

Kedden kezdődik a NATO-csúcs Madridban, amelyet megelőzően a szervezet főtitkára, Jens Stoltenberg bejelentette: „jóval 300 ezer fölé emelik” a NATO magas készültségi erőinek létszámát. A lépés megerősített parancsnokságok és korszerűsített védelmi tervek felállítását igényli. Stoltenberg szerint ez a NATO védelmének legnagyobb átalakítását jelenti a hidegháború óta. A főtitkár szerint ehhez több beruházásra lesz szükség, szerinte a tagországok GDP-jének 2 százalékának megfelelő hozzájárulást „egyre inkább nem felső, hanem alsó határnak kell tekinteni”.

„Rakétákat lőttek ki a megszállók a kremencsuki plázára, ahol több ezer civil tartózkodott” – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Dmitrij Lunyin, a Poltavai terület kormányzója elmondta, hogy a robbanás következtében tíz ember vesztette életét, és ez a szám szerinte még nőhet, amint több információ áll rendelkezésre. A sebesültek száma egyelőre negyven és közülük kilencnek az állapota kritikus.

Az Oroszország által támogatott szakadárok közölték, hogy benyomultak Liszicsanszkba, az utolsó nagyobb városba, amelyet még ukrán csapatok tartanak a keleti Luhanszk tartományban. Az ukrán vezérkar szerint az oroszok tüzérséggel próbálják délről elvágni a városba vezető utakat, de nem tettek említést arról, hogy a szakadárok behatoltak volna a városba.

Liszicsanszk elhagyására szólította fel a civil lakosságot Szerhij Hajdaj, a luhanszki terület katonai kormányzója. A Telegramon azt írta, hogy a városban nagyon nehéz a helyzet. „Mentsétek magatokat és szeretteiteket. Vigyázzatok a gyermekekre”.

Miközben Oroszország fő műveleti fókusza továbbra is a Szeverodonyeck-–Liszicsanszk-zóna, az egy hete tartó, folyamatosan heves ágyúzás azt sugallja, hogy Oroszország most az északi Izjum felől próbálja felújítani a korábban elakadt támadását – derül ki a brit védelmi minisztérium hétfői helyzetértékeléséből. Az ukrán erők továbbra is tartják állásaikat ebben a szektorban, jól kihasználva a védekezést segítő erdős terepviszonyokat.

Beperelte Oroszországot az Emberi Jogok Európai Bíróságán (EJEB) a leggazdagabb ukrán, Rinat Akmetov. Akmetov, a Mariupolban hosszú ideig hősiesen védett Azovsztal acélgyár tulajdonosa olyan döntést vár az EJEB-től, amely megakadályozza, hogy az oroszok blokád alá vegyék, kifosszák, eltérítsék és megsemmisítsék vállalatainak acél- és gabonatermékeit. Ahogy Akmetov fogalmaz: „A zsarnokság nem mehet tovább büntetés nélkül. Oroszország példátlan bűnöket követ el Ukrajna és az ukrán emberek ellen, a bűnösöket pedig felelősségre kell vonni.” Hozzátette, hogy az ukrán acél- és gabonaexport megakasztása azonnal áremelkedést okozott, miközben emberek éheznek a világban.

Az Egyesült Államok ezen a héten jelentheti be, hogy fejlett, közepes és nagy hatótávolságú föld-levegő rakétavédelmi rendszereket vásárol Ukrajna számára. Washington várhatóan más biztonsági segítségnyújtást is bejelent Ukrajnának.

Az előzetes napirendnek megfelelően elfogadta a G7 az orosz olaj ársapkájának bevezetését. A döntés indirekt a beismerése annak, hogy az olajembargó nem működik. Az intézkedés hátterében az a kényszer áll, hogy az orosz gazdaság módszeres megfojtása mellett muszáj fenntartani a szankcionáló országok gazdasági biztonságát is. Az eddigi korlátozások – bár várhatóan 10 százalékkal zsugorodik majd az orosz gazdaság év végéig – nem érték el a kellő sikert, cserébe elszálló energiaárakhoz vezettek Nyugaton.

Zelenszkij felszólalása a G7 csúcstalálkozóján
BENOIT TESSIER / POOL / AFP

A G7 bajoroszági csúcstalálkozóján a csoport tagjai közös állásfoglalást adtak ki Ukrajna támogatásáról, alább a The Guardian tudósítása alapján, pontokba szedve közöljük a legfontosabb részleteit.

  • A G7-ek továbbra is pénzügyi, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtanak Ukrajnának, és támogatják, ameddig csak szükséges.
  • Ismételten elítélik Oroszország „indokolatlan nukleáris retorikáját”.
  • Ukrajnának minden „külső nyomástól és befolyástól mentesen” kell döntenie a jövőbeli békerendezésről.
  • A csoport aggasztónak tartja Oroszország bejelentését, amely szerint nukleáris képességekkel rendelkező rakétákat adhat át Belarusznak.
  • A G7-ek folytatják erőfeszítéseiket Ukrajna katonai és védelmi felszerelésekkel való ellátására.
  • A G7 kész megállapodni az érdekelt országokkal és Ukrajnával a tartós biztonsági kötelezettségvállalásokról.
  • A csoport felszólítja Moszkvát az Oroszországba erőszakkal, beleegyezésük nélkül elvitt ukrán állampolgárok „azonnali visszahozatalára”.
  • A G7 ígéretet tesz arra, hogy „biztonságos átutazást” biztosít az ukrán állampolgárok számára, és egyszerűsíti a bevándorlást, valamint a vízumszerzést.
  • A háborús bűnök és más atrocitások nem maradhatnak büntetlenül.
  • Oroszországnak fel kell hagynia a mezőgazdasági infrastruktúra elleni támadásokkal és a hajózási útvonalak blokkolásával.
  • Oroszország „óriási felelősséget” visel a globális élelmezési bizonytalanságért.
  • A G7-ek „összehangolt kezdeményezéseket” ígérnek a globális élelmezésbiztonság előmozdítására.

A találkozón felszólalt Volodomir Zelenszkij ukrán elnök is, aki azt hangoztatta, hogy a háborút be kell fejezni még idén, a tél beállta előtt. Az AFP tudósítása szerint Zelenszkij egyenesen arra kérte a G7 tagországait, hogy még a tél előtt „vessenek véget” a háborúnak. Az elnök arra kérte a G7-országokat, hogy „fokozzák az Oroszország elleni szankciókat”, valamint további nehézfegyvereket és légvédelmi rendszereket kért.

Az Európai Unió orvosi felszereléseket, védőeszközöket és speciális felszereléseket juttat Ukrajnának egyebek között a vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris fenyegetésekkel kapcsolatos népegészségügyi kockázatok kezelésére – közölte az Európai Bizottság hétfőn. Az Európai Unió 300 ezer speciális védőruházatot, 5600 liter fertőtlenítőszert és fertőtlenítési műveletekhez szükséges 850 eszközt juttat Ukrajnának. Mivel Ukrajnában a kórházaknak sürgősen orvosi felszerelésekre van szükségük, az EU betegmonitorokat, infúziós pumpákat és lélegeztetőgépeket, valamint az egészségügyi személyzet által használatos védőeszközöket, például maszkokat és köpenyeket is adományoz. Az Európai Bizottság közleménye Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki közölte: már úton vannak Ukrajna felé az orvosi felszerelések, valamint a vegyi, biológiai vagy nukleáris vészhelyzetek kezelésére szolgáló felszerelések.

„Magyarország még csak tárgyalni sem hajlandó az esetleges gázembargóról” – mondta az energiaügyekkel foglalkozó európai uniós tagállami miniszterek ülése előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxemburgban. Szerinte ez „a gazdaság és az ország működőképtelenségét jelentené”. Szijjártó hozzátette, semmi bajuk azzal, ha az EU új gázforrások után néz, de ez csak önkéntes alapon történhet, nem lehet kényszeríteni a tagállamokat.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij légvédelmi rendszereket kér, Oroszország technikailag becsődölt - a háború hétfői fejleményei

Ukrajna harci eszközeinek 30-50 százaléka megsemmisült, a hadsereg naponta halottakban és sebesültekben több száz embert veszít és a hadiipar kapacitása is a minimálisra csökkent. A szakértők szerint az orosz agresszió áldozatává vált ország vérrel vesz időt, azaz addig próbálja visszatartani az ugyancsak súlyos veszteségeket szenvedő támadókat, amíg megérkeznek a nyugati fegyverek és kiképzik az új eszközök alkalmazására is képes katonákat.

Hirdetés