Tech HVG 2025. január. 15. 12:03

Olyan fényben ragyogott fel a Tejútrendszer közepén lévő fekete lyuk, amilyet még nem láttak a tudósok

Amerikai csillagászok a James Webb űrteleszkóp segítségével figyelték meg a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyukat, aminek köszönhetően az is érthetőbbé válik, milyen fizikai törvényszerűségek működnek az objektumnál.

A csillagászok most először észlelték a középinfravörös tartományba eső hullámhosszon a fény felvillanását a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyuknál. Ez az esemény új megvilágításba helyezi az energiakitöréseket előidéző bonyolult fizikai folyamatokat – állapították meg az amerikai Harvard Egyetemhez tartozó Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) tudósai.

A Sagittarius A* nevű fekete lyuk a Nap tömegének körülbelül négymilliószorosa, és a Tejútrendszer magjában helyezkedik el. A fekete lyukak rendkívül sűrű objektumok, amelyek gravitációja olyan erős, hogy még a fény sem tud az eseményhorizonton túljutni.

„Több mint 20 éve tudjuk, hogy mi történik a rádió- és a közeli infravörös (NIR) tartományban, de a köztük lévő kapcsolat soha nem volt száz százalékig egyértelmű. A mostani megfigyelés végre pótolja ezt a hiányt” – nyilatkozta a Gizmodónak Joseph Michail, az arXiv preprint szerveren olvasható tudományos publikáció vezető szerzője. Az eredményeket az Amerikai Asztronómiai Társaság 245. gyűlésén mutatták be a kutatók.

Olyan fotók készülhetnek a fekete lyukakról, amire még nem volt példa a történelemben

Az Eseményhorizont Teleszkóp kutatói szerint 50 százalékkal javulhat a fekete lyukakról készült fotók felbontása, hála a rendszer újrakalibrálásának.

A középinfravörös fény hullámhossza hosszabb, mint a látható fényé, de rövidebb, mint a rádióhullámoké. A James Webb űrteleszkópot úgy szerelték fel, hogy legyen rajta egy olyan eszköz, amely képes ezt a tartományt mérni. Ez lett a Mid-InfraRed Instrument (MIRI).

A fekete lyuk akkréciós korongjában – az objektumot körülvevő túlhevült, izzó anyagban – lehűlő elektronok energiát szabadítanak fel, ami segít működtetni a fekete lyuktól elinduló fáklyákat – vagyis a felragyogást. Az elektronok szerepe ebben a középső infravörös tartomány vizsgálatával derült ki, Michail szerint pedig újabb bizonyítékkal szolgál arra vonatkozóan, hogy mi táplálja ezeket a fáklyákat.

Az észlelés és a csapat modellje még egyértelműbbé és összetettebbé teszi a galaxis magjában található fekete lyukról alkotott képet, a segítségével pedig közelebb kerülhetnek a tudósok annak megértéséhez, hogy milyen fizikai törvényszerűségek határozzák meg az ilyen gigantikus objektumok működését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.