Mark Milley szerint az erős országok nem szállhatják meg a kis államokat.
Ukrajna továbbra is számíthat az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős támogatására, tiszteletből a normandiai partraszállásban részt vett katonák iránt, akik nácik felett aratott győzelme új világrendhez és „jobb békéhez” vezetett – mondta kedden Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a normandiai Colleville-sur-Mer városban.
Milley az AP amerikai hírügynökségnek nyilatkozott a normandiai partraszállás 78. évfordulójának ünnepségén, Normandia Omaha elnevezésű partszakaszán. Hangsúlyozta, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott hadművelete aláássa a szövetségesek által kialakított, második világháborút követő rendet.
Kijev talán kétezer kilométerre van innen, de napjainkban ők is ugyanazokat a borzalmakat élik meg, mint a francia polgárok a második világháború idején”
– közölte.
Utcai harcok dúlnak Szeverodonyeckben, az oroszok amerikai minisztereket szankcionáltak - percről percre a háborúról
Törökország és Oroszország előzetes megállapodást kötött az ukrán mezőgazdasági termékek tengeri exportjának újraindításáról és egy - aknamentesítéssel együtt járó - kereskedelmi folyosó kialakításáról a Fekete-tengeren. Ukrajna hivatalosan nem kommentálta a tervezetet.
Felidézte azt az alapelvet, hogy az erős országok nem szállhatják meg egyszerűen a kis államokat. Minden ország szuverén, és joga van területi épségéhez – fogalmazott a tábornok. „A szabályokon alapuló világrend egyik alapelve, hogy országok nem támadnak más országokra katonai erővel, kivéve, ha ez tisztán önvédelemből történik” – mondta. „Ukrajnában azonban nem ez történt. Ott nyílt, félreérthetetlen agressziót követtek el” – hangoztatta.
Úgy fogalmazott, hogy az ukrajnai háború aláássa mindazt, amiért a Colleville-sur-Mer-i temetőben nyugvó szövetséges katonák harcoltak. Mint mondta, az európai és a NATO-tagországok azért támogatják halálos és nem halálos fegyverzettel Ukrajnát, hogy ez a szabályrendszer fennmaradjon. „Úgy gondolom, az Egyesült Államok és szövetségesei jelentős mennyiségű támogatást nyújtanak Ukrajnának, és ez folytatódni fog” – tette hozzá Milley.
A hétfői megemlékezésen több tucat – mára kilencvenes éveikben járó – veterán vett részt Nagy-Britanniából, Kanadából és a világ más részéből. Az Overlord hadművelet vagy ismertebb nevén a D-day kulcsszerepet játszott a náci Németország ellenőrzése alá vont Európa felszabadításában.