A koalíciós kormány partnerei erőltetik a szállítmányt, de a szociáldemokrata kancellár még kivár.
Halogatja a döntést Olaf Scholz német kancellár arról, hogy elküldje-e azt a nagyjából száz tankot, amelyet Ukrajna kért a nyugati szövetségeseitől – írja a Politico.
A harckocsik elküldését Robert Habeck gazdasági és Annalena Baerbock külügyminiszter (mindketten zöldpárti politikusok a koalíciós kormányban) erőltetik, arra készülve, hogy a háború elhúzódhat, és Kijevnek komoly szüksége lesz a haditechnikai eszközökre. A döntésnek ezen a héten kellett volna megszületnie, de a Politico értesülései szerint Scholz, arra hivatkozva, hogy közös pozíciót kéne találni az ilyen szintű hadieszközök elküldéséről a nyugati partnerekkel, halogat.
Szerdán a kancellár a Bundestagban azt mondta: minden helyes és észszerű kezdeményezést végigvisznek, de biztosra kell menniük, hogy mindenki egymáshoz hasonlóan, kapkodás nélkül segít. Hozzátette: a tankok elküldése épp egy olyan téma, amelyben hatalmas hiba lenne, ha Németország különleges szerepet vállalna.
A NATO külügyminiszterei szerdán egyeztettek, de akkor nem született döntés a tankokról. Korábban a németek kizárták, hogy komplex hadieszközöket küldjenek, mondván, hetek vagy hónapok kérdése lenne, mire megtanítják az ukránokat, hogyan kell használni őket. Ám ahogy húzódik el a háború, és a beszámolók szerint az oroszok átcsoportosítanak Kijevből, körvonalazódik az is, hogy hosszabb távon szükség lehet a tankokra és más hadieszközökre.
A kancellár koalíciós partnerei, a zöldek és a szabaddemokraták között felháborodást váltott ki Scholz tétlenkedése, és bár a kabinet tagjai nem fogalmaztak meg nyílt kritikát, képviselőik már állást foglaltak amellett, hogy Németországnak aktívabban kellene részt vennie Ukrajna hadászati támogatásában.
A háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt olvashatja.